Európsky futbal na Slovensku
Kde si Slováci pozrú Ligu majstrov 2018/2019?
4. septembra 2018
Nové logo Slovenského zväzu ľadového hokeja (foto: TASR/AP)
Nová éra slovenského hokeja!
6. septembra 2018
Ukázať všetko

Zložitý ligovo–turnajový formát podporený peniazmi … začína európska súťaž Liga národov!

Od 6. septembra štartuje nová medzinárodná súťaž vo futbale – európska Liga národov. Čo nás v nej čaká? Aké sú jej výhody a pravidlá? Program Slovenska a ďalšie informácie o tímoch a skupinách sa dočítate v našom článku. Novinka vložená do programu asociačných termínov pre reprezentačné prípravné zápasy dostala zelenú začiatkom roka 2018.

Čo ňou UEFA sleduje?

Dôvodom jej vzniku je zamedziť viacerým priateľským zápasom, ktoré získavali prívlastok málo významné až bezvýznamné. Stretávali sa počas roka nielen v kvalifikáciách na ME, či MS, ale aj v zápasoch, kde prakticky o nič nešlo. Preto ponúknuť zvýšenie atraktivity a kvality futbalu na medzinárodnej úrovni sú hlavné z argumentov pre jej vznik. Myšlienka vzniku medzinárodného formátu ligy (turnaja) vznikla už v roku 2011. Nepochybne sa tak zvýši vzrušenie a konkurencia v medzinárodných zápasoch.

Poďme do hĺbky

Presne 55 európskych tímov štartuje ligu v štyroch skupinách A, B, C a D. V lete 2019 si to vo FINAL FOUR rozdajú 4 najúspešnejšie tímy o titul víťaza Ligy národov. Formát je známy, no vyzerá komplikovane a to je jeden zo strašiakov celého projektu UEFY. My veríme, že minimálne atraktivite zápasov to určite pomôže. A tímy budú motivované nielen na začiatku, ale počas celého trvania súťaže. Ako? Hlavne zviditeľnením sa u kvalitnejších súperov, potenciálnou miestenkou na Majstrovstvá Európy a samozrejme peniazmi.

Trpaslíci, dobrí, lepší, najlepší …

Asi takto by sa kvalitatívne vzostupne (D, C, B, A) dali nazvať 4 koše, ktoré boli vyžrebované už koncom januára 2018. Pre niektoré tímy bude ligový systém atraktívny, no určite sa nájdu aj také, ktoré určite nebudú nadšené silou a atraktivitou svojho protivníka. Všetko, ale kompenzuje fakt, že sa hrá o medzinárodný ranking UEFA, pre aktuálne aj nasledujúce obdobie. Zároveň suma, o ktorú každý tím z v jednotlivých košoch hrá nie je zanedbateľná. V prvej výkonnostne najlepšej skupine nájdeme tímy ako Island i Poľsko, pri všetkom rešpekte. Naopak v poslednej D skupine sa ocitlo Lotyšsko, Kazachstan, Bielorusko, Gruzínsko, dokonca aj jeden z organizátorov Euro 2020 Azerbajdžan.

Slováci v druhom koši

Tímy boli zaradené do košov podľa medzinárodného rankingu po kvalifikácii na MS 2018 v Rusku 11. októbra 2017. Naši sa ocitli v príjemnom druhom koši z pozície 16.-teho tímu. V skupine B1 si zahráme na jeseň 2018 spolu s Českou republikouUkrajinou v 4 zápasoch doma a vonku. Slovenský začiatok je naplánovaný na nedeľu 9. septembra, keď sa v Ľvove predstavíme v zápase s Ukrajinou.

Postupy, zostupy a Final Four

V júni 2019 sa víťazi všetkých štyroch A skupín ligovej jesennej fázy stretnú v jednokolovom semifinále a následnom finále. Jeho víťaz sa stane prvým víťazom Ligy národov. Každá Liga národov sa tak odohrá kompletne 1 krát za dva roky. Po každom cykle postupujú štyria najlepší z jednotlivých skupín B,C,D vyššie a naopak 4 tímy z A,B,C zostupujú nižšie. Výsledný ranking bude platný aj pre nasadzovanie do košov pri žrebe ďalších kvalifikácií.

Vplyv na kvalifikáciu Euro 2020?

Časový vplyv bude minimálny. Kvalifikácia, ktorá začne v marci 2019 s ďalšími dvojzápasovými termínmi v júni, septembri a októbri prakticky finále Ligy národov neovplyvní. Počet 5 skupín po 5 tímov a 5 skupín po 6 tímov sa v Euro kvalifikácii nezmenil. Prví dvaja zo skupín postupujú priamo na šampionát. Ďalšie 4 miesta budú ponúknuté v baráži. A teraz ten najzaujímavejší fakt! 16 tímov do baráže poputuje práve podľa výsledkov z Ligy národov. Play-off sa teda zúčastní 16 mužstiev, ktoré sa rozdelia do štyroch skupín po štyroch. V každej skupine sa odohrá play-off vyraďovacím spôsobom na jeden zápas. Preto v každej zo skupín uvidíme dva semifinálové a jeden finálový duel. Výsledným faktom je, že pokiaľ prvých 20 účastníkov EURO 2020 spoznáme už 19. novembra 2019, ďalšiu štvoricu spoznáme až v marci 2020, tri mesiace pred ME. Play-off  Ligy národov sa odohrá 26. až 31. marca 2020. ME 2020 ako je už známe budú po prvýkrát v 13 rôznych krajinách, resp. mestách (Rím, Baku, Petrohrad, Kodaň, Amsterdam, Bukurešť, Londýn, Glasgow, Bilbao, Dublin, Mníchov a Budapešť).

Prize money v Lige národov

Ešte v skratke niečo k atraktívnym odmenám pre tímy v Lige národov. V závislosti od skupín získa krajina a ich futbalový zväz za účasť 1,5 milióna eur v skupine A, 1 milión eur, 750 tisíc eur až po 500 tisíc eur pre každý tím v skupine D. Pri víťazstve v skupine sa zisk zdvojnásobí a pri celkovom víťazstve vo Final Four sa pripisuje bonus 4,5 milióna eur. Slušné, okrúhle a motivujúce sumy, čo poviete? 😊