Predplatená karta k sledovaniu Ligy majstrov 2018/2019. Zdroj: zive.sk - Ján Trangel
Výhodnejší celosezónny balík na Ligu majstrov
25. októbra 2018
Príprava ku kopu do lopty pri futbale. Záber na loptu a kopačky.
Najtipovanejšie futbalové zápasy v prvý novembrový víkend
2. novembra 2018
Ukázať všetko

V Trnave bez divákov, Bakoša i bez bodu

Predzápasová zostava Spartaka Trnava. Zdroj: instagram spartak_sk

V treťom kole skupinovej fázy Európskej ligy 2018/2019 si FC Spartak Trnava zmeral sily s lídrom skupiny, chorvátskym Dinamom Záhreb. Výkop stretnutia skupiny D bol naplánovaný na štvrtok 25. októbra 2018 so začiatkom 18:55 v City Arene, na štadióne Antona Malatinského v Trnave. Zápas rozhodoval dánsky rozhodca Kehlet, ktorý bol hlavným arbitrom aj v priateľskom zápase Slovenska vo Švédsku pred 9 dňami.

Skvelý prvý polčas

V poradí štvrtý súper z Balkánu sa objavil v tejto sezóne v City Arene. Mostar, Crvena zvezda Belehrad a ani Ljubljana nevyhrali v riadnom hracom čase. To bol cieľ aj proti dnešnému súperovi zo Záhrebu. Oba tímy nastúpili na zápas s pozornou obranou. Úvod zápasu patril hosťom, ktorí sa nebojácne púšťali do útoku a boli viac na lopte ako domáci Spartak. Po štandardnej situácii v 17. minúte prvýkrát skórovali, no gól nebol uznaný pre ofsajd. Kompaktná defenzíva domácich slávila úspech. V 32. minúte sa pridal aj útok a po centri Čonku sa najlepšie zorientoval Ali Ghorbani. Zabezpečil domácim polčasové vedenie 1:0. Keď Oršič onedlho za hostí prestrelil v dobrej pozícii, polčasové víťazstvo Trnavy už bolo stávkou na istotu.

Pravdepodobnosť výhry upadala

Nástup do druhého polčasu patril opäť favorizovaným hosťom. Tí si v pozícii lídra skupiny D aj chorvátskej domácej súťaže prišli do Trnavy pre víťazstvo a tri body. Dlho to tak nevyzeralo, aj keď aktivita na ich strane sa nedala uprieť. Veď v 52. minúte bol prekonaný aj Martin Chudý v bránke domácich. Pred istým gólom zachránil Trnavu Matej Oravec výkopom kolenom spred bránkovej čiary. V 57. minúte mohol prísť trest a potešenie pre Trnavčanov. Erikovi Jirkovi skvelú strelu vymazal ešte lepším zákrokom Livakovič v drese hostí. Trest prišiel v 64. minúte sa po centri z ľavej strany dostal na „päťke“ k lopte švajčiarsky reprezentant Gavranovič a prekonal Chudého v bránke. O 13 minút neskôr prišiel ďalší gól hostí, povzbudzovaných asi stovkou fanúšikov. Šli za víťazstvom a v 77. minúte o troch bodoch pre Chorvátov rozhodol Oršič, po dorážke svojej prvej strely a zákroku Martina Chudého. Gólu predchádzala nepozornosť obrany na ľavej strane šestnástky.

Dinamo Záhreb tak zvládlo úlohu favorita (kurz cca 1,65 pred zápasom), aj napriek polčasovému deficitu a pozornej hre Trnavy. Druhý polčas však domácim dochádzali sily. Šanca na ďalšie body do skupiny D však žila až do konca. Trnava oslabená o zraneného Mareka Bakoša i bez divákov za trest od UEFA, napokon nezvládla poslednú tretinu zápasu. Celkovo však tím Spartaka podal sympatický výkon. Nechýbalo veľa a mohol sa zopakovať triumf z vydarenej premiéry proti „fialkám“ z Anderlechtu Brusel. Aj vďaka nemu je slovenský majster stále v hre o postup. Veľká škoda absencie diváckej kulisy a najlepších fanúšikov na Slovensku. Zápas by pre Dinamo vôbec nemusel byť víťazný. Ba naopak. Chvíľami sa chorvátsky majster cítil ako doma, najmä vďaka hŕstke ich fanúšikov, ktorá prevážila ticho trnavských tribún.

Šanca zarobiť 3-krát

„Priamo prídeme približne o 400-tisíc eur. Straty sú na vstupnom a za pokutu. Navyše k tomu treba prirátať výdavky za organizáciu zápasu, tá je veľmi drahá, aj keď sa hrá bez divákov. Ďalšie straty sú na bufetoch, vo fanshope a podobne,“ vyjadril sa k peňažnému manku Marek Ondrejka, PR manažér Spartaka, pre klubový web Spartaka Trnava.

Stále však je pred slovenským majstrom trojica zápasov skupiny D, ktoré môžu tento „zbytočný“ deficit zvrátiť. Už o dva týždne môžu hráči zabojovať v odvete s rovnakým súperom na jeho ihrisku v Záhrebe. Postupová priečka je vzdialená iba o bod.  Hlavne vďaka remíze Anderlechtu Brusel s Fenerbahce Istanbul (2:2) aj s Martinom Škrteľom v základe hostí. Avšak až dva z troch zostávajúcich skupinových zápasov odohrajú červeno-čierni na súperových ihriskách.

Prajeme slovenskému majstrovi nech je jeho záverečné ťaženie v skupine D bodovo úspešné. V Trnave sa už teraz tešia na najbližšie domáce stretnutie s Fenerbahce Istanbul. To bude aj záverečným vystúpením v Európskej lige 2018/2019 v tomto roku. Duel bude nasledovať po dvoch zápasoch vonku a stále môže mať punc atraktivity z aj dôvodu boja o postup do jarnej vyraďovacej fázy.