nudne sportove stavky ?!
Nudné športové stávky ?!
7. júna 2018
Položí Spartak chybička v predĺžení?
23. augusta 2018
Ukázať všetko

Ukrivdení cyklisti ?!

Tour de France 2018

Tour de France 2018 (7.7. – 29.7.)  je za nami. Počas troch týždňov Tour dokončilo 145 zo 176 štartujúcich. Úspech zaznamenal tím Sky víťazstvom v celkovom poradí súboja o žltý dres. Na prekvapenie všetkých, ten si ale neodniesol Chris Froome, ale pretekár z Walesu Geraint Thomas. Ten neštartoval v pozícii lídra tímu, no svoju silu demonštroval v dôležitých vrchárskych etapách. Najmä v etape číslo 12 na Alpe d’Huez a v konečnom výsledku nadelil druhému v poradí Tomovi Dumoulinovi z tímu Sunweb 1 minútu a 51 sekúnd. V každom prípade sa britský tím Sky teší z dvoch umiestnení pretekárov v TOP 3. Chris Froome zaostal za víťazom a tímovým kolegom 2 minúty a 24 sekúnd. Pre tím Sky je aktuálne víťazstvo už šiestym za posledných 7 rokov. Víťazstvo Gerainta Thomasa bolo prekvapením nielen pre bookmakerov v DoubleStar Bet. Kurz v decimálnom vyjadrení predstavoval hodnotu 15.00 +/-, čo predstavuje férovú pravdepodobnosť úspechu tipu iba na úrovni 5%!

Oslava u Thomasa

„Som celkom unavený. Celý tím bol neskutočný, organizátori takisto. Dostal som sa do cyklistiky práve kvôli týmto pretekom. Pamätám si, ako som utekal domov zo školy sledovať Tour de France. Mojím snom bolo dostať sa tu a byť ich súčasťou. Teraz sa sen stal skutočnosťou! Veľký rešpekt pre Toma (Dumoulin) a všetkých mojich rivalov. Je to ako sen. Chcel by som na záver poďakovať divákom za podporu, ktorú mi dodávali. A samozrejme mojej manželke.“ To boli bezprostredné slová víťaza ročníka 2018, ktorý oslavoval v Paríži s waleskou vlajkou. „Plánujem veľkú párty počas niekoľkých týždňov, možno aj mesiaca,“ dodal pre telegraph.co.uk.

„Tourminátor“ zo Slovenska

Vždy zelený Peter Sagan si po minuloročnej nie vlastnou vinou „vynútenej“ stopke vo Francúzsku opäť vydobyl pozíciu, ktorá mu na Tour patrí už neodmysliteľne od roku 2012. Šesťkrát zo siedmich pokusov pretavil svoju účasť na TdF v zelený dres. Zatiaľ čo v predošlých rokoch prekonával rekord Erika Zabela v počte zelených dresov (5), tento rok bol často porovnávaný k Ediemu Merckxovi, keďže ako majster sveta zbiera aj etapové víťazstvá na Tour. Dovedna ich má už 11 a verme, že sa môžeme tešiť na ďalšie. V prvom rade musí Peter zregenerovať. Tour dokončil so zraneniami po páde v 17. etape.

Petrov program na jeseň

Hneď po Tour de France sa predstaví na exhibičných pretekoch v Belgicku, 12. augusta ho čakajú spolu s reprezentačnými kolegami ME v Glasgowe ako predpríprava na MS v Rakúsku. Tie sú na programe od 23. 9. do 30. 9. v Innsbrucku – Tirol. Vieme, že trať nebude vyhovovať jeho profilu. Podľa odborníkov sa dokonca pelotón postaví na štart jedných z najťažších pretekov v histórii svetových šampionátov. Predtým však prajeme Petrovi skoré uzdravenie a načerpanie síl na blížiacu sa tohtoročnú Vueltu (25. 8. 2018 – 16. 9. 2018), ako ostrú prípravu pred MS.

Štedré odmeny?

Myslíte si, že jedno z najtvrdších a najnáročnejších športových podujatí je adekvátne zaplatené? Poďme si to porovnať.  Existuje mnoho futbalistov, ktorí by dokázali zo svojho mesačného platu financovať celý cyklistický tím na jeden rok, aspoň na úrovni UCI Continental. Z tohto pohľadu sú jazdci v profi tímoch skutočne odmeňovaní relatívne málo. Hlavne, ak sa porovnávajú so svojimi kamarátmi futbalistami, ktorý získajú ich odmenu každý týždeň, či golfistami s víťazstvom na Major alebo tenistami s grandslamom vo vrecku, ktorí ich získajú za jedno podujatie trvajúce aj s prestávkami za maximálne dva týždne.

Koľko odjazdia jazdci na Tour?

Takmer tri týždne s oveľa kratšími prestávkami. Pre ilustráciu buďme konkrétni, koľko si na prize money odnesú tí najlepší. Podľa tabuliek z 2017 by tretí Chris Froome bral 100 000 EUR, čo predstavuje 30 EUR za odjazdený kilometer a 1 200 EUR za odjazdenú hodinu. Holanďan Tom Dumoulin by získal dvojnásobok a víťaz Geraint Thomas päťnásobok tretieho v poradí, teda 500 000 EUR (150 EUR na 1 km a takmer 6 000 EUR za odjazdenú hodinu na Tour). Celkové prize money pre túto sezónu na Tour de France nepresiahne 2 300 000 EUR.

A odmena za dres?

Peter Sagan ako víťaz zeleného dresu a najlepší vrchár Julian Alaphilippe zarobia po 25 000 EUR za svoje umiestnenia, pričom je odmenená prvá osmička v oboch kategóriách. Tím Movistar za celkový triumf zinkasuje 50 000 EUR a odmenená je prvá pätica najlepších tímov. Domáci Pierre Latour si odnáša odmenu 20 000 EUR za najlepšieho mladíka v bielom drese. V tejto kategórii je odmenená najlepšia štvorica.  Ďalšie odmeny, ktoré sa vmestili do celkového rozpočtu na prize money, sú 500 EUR za každý deň strávený v žltom drese, 11 000 EUR za víťazstvo v etape a ďalšie nižšie bonusy za čiastkové šprinty, vrchárske prémie, súťaž bojovnosti na dennej a celkovej úrovni atď. V každom prípade je celkový rozpočet prize money na Tour de France porovnateľný s prémiou pre víťaza Wimbledonu 2018.