US Open 2019 – muži: Pokračujúca dominancia starej gardy alebo vystrelí niektorá z mladých pušiek?
25. augusta 2019
Slovan Bratislava
Slovan vstúpi do gréckeho pekla! Na postup stačí aj prehra
28. augusta 2019
Ukázať všetko

Serena Williamsová a jej ďalší útok na rekord Margaret Courtovej! US Open odštartuje súbojom legiend

Serena Williams

Američanka Serena Williamsová má ďalšiu možnosť vyrovnať rekord Margaret Courtovej v počte grandslamových titulov. Podarí sa jej to na domácom US Open?

 

Tipuj US Open 2019

 

Serena Williamsová opäť útočí na rekord

 

Serena Williamsová zhruba o mesiac oslávi 38. narodeniny. Užíva si dcérku Alexis Olympiu a mohla by sa na tenisovú kariéru už “vykašľať”. No je to skutočná šampiónka. Aj napriek tomu, že v dejinách svetového tenisu už doteraz zanechala nezmazateľnú stopu, chce ju ešte viac zvýrazniť. A to prekonaním rekordu Margaret Courtovej v počte získaných grandslamových titulov (24).

 

Serena Williamsová ich má na konte aktuálne 23. Naposledy na podujatiach “veľkej štvorky” slávila na Australian Open 2017. Pod srdcom už v tom čase nosila dcérku Alexis Olympiu (aj preto to meno, iniciálky AO – ako Australian Open). Po “materskej” Serena hrala trikrát v grandslamovom finále, no jej kúzlo akoby sa stratilo. Vlani vo finále Wimbledonu prehrala s Kerberovou, vo finále US Open ju zastavila Osaková a tento rok vo finále Wimbledonu nestačila na Halepovú.

 

Američanka dokazuje, že aj keď jej ťahá na štyridsiatku, výkonnostne je na tom stále výborne. Dokáže sa dostať do finále grandslamu, no nie a nie spraviť posledný krok. Zjavne tu svoju rolu zohráva psychika. Siaha po vyrovnaní rekordu Courtovej a asi si to až príliš pripúšťa. Pokiaľ tento tlak dostane von zo svojej hlavy, môže pokojne US Open ovládnuť. Jediné čo ju drží na okruhu je túžba vytvoriť nový rekord v počte grandslamových titulov.

 

Naposledy sa predstavila na turnaji v Toronte, kde sa dostala do finále. Po odohratých štyroch gemoch ale odstúpila pre zranenie chrbta. Pokiaľ bude Serena zdravá a správne mentálne nastavená, máme sa z jej strany určite na čo tešiť.

Serena Williams

V prvom kole súboj legiend

 

Serena Williamsová sa však musí popasovať s náročným žrebom. Ten jej do prvého kola prisúdil ďalšiu veľkú šampiónku, žijúcu legendu a jej úhlavnú nepriateľku Rusku Mariu Šarapovovú. Známa je ich rivalita na i mimo kurtu. Zviedli niekoľko pamätných bitiek a médiami rezonovala aj “bitka” mimo kurtu o bulharského tenistu Grigora Dimitrova, ktorý istý čas tvoril pár s ruskou hráčkou.

 

Maria Šarapovová má 32 rokov, no v posledných rokoch sa zo ženskej tenisovej špičky vytratila. Posledný grandslamový titul získala ešte v roku 2014, keď ovládla French Open. Tento rok odohrala len 14 zápasov s vyrovnanou bilanciou 8-6. Do New Yorku neprichádza v dobrej forme, prehrala štyri z ostatných piatich súbojov.

 

Na zámorských hardoch pred US Open sa rozohrávala v Toronte (prehrala v 1. kole s Kontaveitovou) a v Cincinnati (hladká prehra v 2. kole s Bartyovou). Nezabúdajme, že Šarapovová to na Serenu nevie. Vo vzájomnej bilancii s ňou ťahá za kratší koniec povrazu, má to 2-19 a Američanke podľahla neuveriteľných 18-krát v rade! Serena Williamsová sa javí v lepšej fazóne a tento ostro sledovaný súboj by mala zvládnuť. V prípade, že si stavíte na jej výhru, DoubleStar Bet servíruje kurz v hodnote 1,25.

 

Vyzývateľky Sereny v boji o titul

 

Serena Williamsová je stále tu a stále s ňou musíme rátať v boji o titul. Kto ju doplní v okruhu favoritiek? U žien je to pestrejšie ako v prípade mužov. Zmieniť treba kvarteto hlavných vyzývateliek – Rumunku Simonu Halepovú, Japonku Naomi Osakovú, Austrálčanku Ashleigh Bartyovú a Američanku Madison Keysovú.

 

Naomi Osaková je svetová jednotka a vlaňajšia premožiteľka Sereny vo finále US Open. Japonská tenistka dokázala získať titul aj na januárovom Australian Open. Aj keď sa jej odvtedy vôbec nedarí a ani na jedinom turnaji nepostúpila do finále, netreba nad ňou lámať palicu. V Toronte aj v Cincinnati stroskotala vo štvrťfinále (Serena, resp. Kenin), no má know-how na zisk grandslamového titulu a to je na nezaplatenie. Odštartuje Osaková cestu za objahobou titulu víťazne? Tipovať jej triumf v prvom kole proti Anne Blinkovej môžete v kurze 1,22.

 

Simona Halepová a.k.a rumunská stena. Svetová štvorka je neúnavná bojovnica, vybehá takmer nemožné, dokáže skoro všetko vrátiť do kurtu, má nevyčerpateľný fyzický fond. Tiež pozná, čo obnáša cesta ku grandslamovému titulu. Vlani vyhrala French Open, tento rok Wimbledon. Na Australian Open ju v osemfinále zastavila Serena, vo wimbledonskom finále jej prehru oplatila aj s úrokmi.

Simona Halep

Ashleigh Bartyová vynechala celú sezónu 2015. Dala zbohom tenisovej kariére a venovala sa profesionálne kriketu. No už v roku 2016 bola späť. Návrat do tenisového kolotoča bol jej najlepším rozhodnutím. Postupne sa šplhala nahor, aktuálne je svetová dvojka. Prežíva mimoriadne úspešný rok, získala svoj prvý grandslamový titul v dvojhre, ovládla antukový French Open. Titul získala na harde v Miami a na tráve v Birminghame. Generálkou na US Open 2019 pre ňu bol turnaj v Cincinnati, na ktorom ju v semifinále zastavila Kuznetsovová.

 

Madison Keysová – toto meno v okruhu favoritiek na titul možno mnohých prekvapí. Ale na domácom grandslame jej to ide výborne. Útočne ladená Američanka hrala na US Open v roku 2017 vo finále a vlani bola v semifinále. Tunajšie podmienky a domáce prostredie jej náramne sedia. Navyše sa výborne naladila, keď na turnaji v Cincinnati získala cenný titul. Na ceste za ním porazila napríklad Muguruzovú, Halepovú, V.Williamsovú či Kuznetsovovú.

 

Čierny kôň

 

Za čierneho koňa ženskej časti US Open 2019 pasujem Kanaďanku Biancu Andreescuovú. Má len 19 rokov, no je obrovskou nádejou ženského svetového tenisu. Tento rok má priam famóznu zápasovú bilanciu 38-4. Vyšplhala sa už na pozíciu svetovej pätnástky. Hrala finále v Aucklande, semifinále v Acapulcu, získala tituly v Indian Wells a v Toronte. Práve Toronto bolo pre ňu generálkou na US Open. Do New Yorku mladá Kanaďanka prichádza so 7-zápasovou víťaznou sériou a má na to dokázať v New Yorku naozaj veľké veci.

 

„Byť svetovou pätnástkou je šialené. Neočakávala som to tak rýchlo. Očakávala som, že sa to niekedy stane, pretože skutočne tvrdo pracujem a som veľmi oddaná športu. Vždy som verila, že môžem dokázať veľké veci. Som vďačná, že sa to práve teraz deje v mojom živote a zbieram viac a viac skúseností v zápasoch proti top hráčkam a na veľkých podujatiach,” vyhlásila Andreescuová pre oficiálny web US Open.

Bianca Andreescu

Slovenské želiezka v ohni na US Open 2019

 

Dve slovenské hráčky figurujú v hlavnom pavúku grandslamového US Open 2019. Jana Čepelová sa pripravuje na zápas proti Číňanke Su-Wei Hsiehovej. Ako už renkingové postavenie (155 – 30) naznačuje, favoritkou zápasu slovenská tenistka rozhodne nebude. Navyše prehrala so Hsiehovou jediný doterajší vzájomný duel. Pred troma rokmi na harde v Kuala Lumpur na súperku nestačila po výsledku dvakrát 4-6.

 

Čepelová má tento rok na konte dve semifinálové účasti na turnajoch nižšej kategórie ITF. Ťažiť môže z dobrej pohody a rozohratosti, nakoľko v New Yorku dominantným spôsobom prešla kvalifikáciou. Porazila tri súperky a všetky tri zdolala hladko bez straty setu. Hsiehová šokovala vo Washingtone, kde prehrala vo štvrťfinále so súčasnou 121. hráčkou sveta McNallyovou. V Toronte v 1. kole nestačila na Keninovú a naposledy v Cincinnati ju v osemfinále zastavila po trojsetovom boji Osaková. So svetovou jednotkou sa držala statočne.

 

Ženský tenis je nevyspytateľný. Hsiehová už dlhšiu dobu dosahuje nevýrazné výsledky. Vo Washingtone ukázala, že dokáže prehrať aj zápasy, v ktorých je veľkou favoritkou. Čepelová má na to ju poraziť. Môže na zápas nastupovať uvoľnene, bez tlaku, môže len získať. Ťažiť bude z formy a sebavedomia nadobudnutých vo vydarenej kvalifikácii. Kurz 3,05 na výhru Čepelovej má určite svoju hodnotu a za daných okolností sa oplatí ho za menší vklad vyskúšať.

 

Viktória Kužmová sa v úvodnom kole predstaví proti Belgičanke Alison van Uytvanckovej. Papierovo môžeme očakávať vyrovnaný zápas. Nasvedčuje tomu renkingové postavenie oboch hráčok (54-66) aj vypísané kurzy bookmakerov (v DoubleStar Bet 1,80-1,95). Napovedá tomu aj vyrovnaná vzájomná bilancia 1-1. Oba súboje odohrali vlani – v hale v Budapešti hladko v dvoch setoch vyhrala belgická hráčka, na tráve v Hertogenboschi po troch setoch zvíťazila Kužmová.

Viktória Kužmová

Faktom je, že Kužmová do New Yorku neprichádza v najlepšom rozpoložení. Za sebou má sériu troch prehier. Na zámorskom harde sa jej nedarilo – v Cincinnati v prvom kole so Zhengovou ani v New Yorku v prvom kole s Muchovou neuhrala ani set. Van Uytvancková je však na tom podobne. Tiež prehrala trikrát v rade. Tigová (137. v rebríčku WTA), Inglisová (196.) a Potapovová (76.) sú však kvalitatívne určite horšie hráčky ako Kužmová. Preto by som v tomto na prvý pohľad vyrovnanom súboji veril o čosi viac slovenskej hráčke pri kurze 1,70 v DoubleStar Bet.

 

„Myslím si, že to bude veľmi ťažký zápas tak, ako tie predtým, ktoré sme spolu hrali. Je to veľmi dobrá hráčka, Pamätám si na tie zápasy celkom dobre. V Budapešti som išla cez kvalifikáciu, takže som tam hrala veľa zápasov a bola som dobre rozohraná. No ona hrala veľmi dobre a napokon na tom turnaji triumfovala. A v Hertogenboschi som vyhrala na tri sety. Myslím si, že som aj dosť prehrávala a nakoniec sa mi to podarilo otočiť, najmä vďaka dobrému servisu,” zaspomínala si Kužmová na predošlé konfrontácie s Van Uytvanckovou pre web starsforstars.eu.

 

Máš pocit, že sa udeje zvrat v stretnutí? Reagovať na aktuálne dianie na kurte môžeš skvele vďaka najširšia ponuka LIVE stávok na Slovensku, ktorú ponúka DoubleStar Bet. Tak neváhaj a využi ju!

 

foto: usopen.org, twitter WTA