Futbalový súboj vychádzajúci z obrazovky notebooku
Zápasy Ligy majstrov 23.10.2018
23. októbra 2018
Futbalový súboj vychádzajúci z obrazovky notebooku
Liga majstrov – 3 šlágre a dvojica Slovákov
24. októbra 2018
Ukázať všetko

Prvý zahraničný tréner reprezentačného Áčka

Pavel Hapal gestikuluje zdvihnutými rukami. Zdroj: instagram sportinak

 

Uplynul týždeň od rezignácie Jána Kozáka z postu kouča futbalovej reprezentácie Slovenska. Do týždňa a do dňa je známe meno Kozákovho nasledovníka. Nebolo treba dlho hádať, ani hľadať. Na Slovensko prichádza dobre známy Pavel Hapal. Úspešný bol už ako hráč s titulom v AC Sparta Praha a zahraničným pôsobením v Nemecku a Španielsku. Ako tréner zaujal hlavne s MŠK Žilina a so slovenskou reprezentáciou do 21 rokov. Už v stredu 24. októbra bude oficiálne menovaný za nového trénera seniorskej reprezentácie.

 

Tlačovka s ex-trénerom

 

Po pestrom monológu Jána Kozáka na tlačovej konferencii SFZ spolu s Jánom Kováčikom rozvášnil nielen fanúšikov, ale hlavne novinárov a niektorých funkcionárov. Vskutku zaujímavé divadlo pre nestranného diváka počas hodinu a pol trvajúcej konferencie. Nasledovalo nespočetné množstvo reakcií športových redaktorov z novinárskej „obce“. Všetky sa nezabudli dotknúť neprofesionálneho prístupu Jána Kozáka, ktorý si „nevhodným“ spôsobom vyžaduje rešpekt. Asi nechcú prijať fakt skutočnej povahy ex-trénera, zmysel pre zanietenosť a vášeň k futbalu, ktorú Ján Kozák prejavuje odjakživa. Či už trénoval Košice alebo Slovensko. Jeho vzťah k „obci“ športových novinárov dokázal počas svojho pôsobenia v reprezentácii celkom slušne korigovať. Každý to vníma inak. Možno jednoducho pociťoval tlak a chlapci mu dali príležitosť sa spod neho vymaniť. Odišiel v správnom čase a po 5 rokoch si vylial srdce aj na „obec“, s ktorou viedol žabomyšie vojny vždy ako sa objavil v médiách. Dostal posledné slovo, tak ho svojim spôsobom využil. Športoví novinári mu to patrične zrátali počas nasledujúcich dní. No fanúšika futbalu teší niečo iné a zostáva mu jediné, čakať.

 

A jedného dôležitého faktu sa fanúšikovia pravdepodobne dočkali …

Ján Kozák a Pavel Hapal pri prezentácii vstupeniek na EURO 2016. Zdroj: instagram sfzofficial

Ján Kozák a Pavel Hapal pri prezentácii vstupeniek na EURO 2016. Zdroj: instagram sfzofficial

 

Tipovali úspešne – Hapal trénerom

 

Kto si za trénera Slovenska vytipoval Pavla Hapala, zvíťazil. Nepopierateľný úspech dosiahol so slovenskou reprezentačnou „21“- kou na ME v Poľsku 2017. O postup do vyraďovacej fázy nás pripravili iba nedostatky v systéme postupu zo skupín. Ale tie platili pre každého rovnako. Pri nej vytrval tri roky. Od roku 2015 až do roku 2018, kedy prebral taktovku AC Sparty Praha, po neúspechu Taliana Stramaccioniho. Angažmán vydržal pol roka a nasledovalo odvolanie z jedného z tímov pražských „S“.

 

Ešte predtým sa objavil na Slovensku ako tréner Nitry v sezóne 2007/2008. Nasledovalo úspešné ťaženie s MŠK Žilina v rokoch 2009 – 2011 aj s účinkovaním v skupinovej fáze Ligy majstrov 2010/2011. Dve sezóny pôsobil aj v poľskom tíme Zaglebie Lubin 2011-2013. Pred úspešnou reprezentačnou premiérou pôsobil aj ako tréner FK Senica v roku 2014.

 

Úspešný aj ako hráč

 

49-ročný rodák z Kroměříže patril k veľkým talentom futbalu v Českej republike. Ako predchodca Pavla Nedvěda mu najviac sedel post rýchleho a agresívneho záložníka operujúceho hlavne na ľavej strane pri podpore útoku. Zranenie nohy mu však pribrzdilo jeho úspešne sa rozvíjajúcu kariéru hlavne v reprezentácii. Vyskúšal aj zahraničné kluby. V rokoch 1992-1995 pôsobil v Bayer 04 Leverkusen a následne aj tri roky v španielskom CD Tenerife.

 

Zahraničie

 

Zahraničnú kariéru rozbehlo úspešné účinkovanie Sigmy Olomouc v pohári UEFA 1991/1992. Aj vďaka skvelému tandemu Hapal-Látal sa Sigma prebojovala do štvrťfinále a padla tesne s Realom Madrid. Prestup do cudziny bol už len otázkou času. V Leverkusene si v premiérovej sezóne vybojoval miesto v základnej zostave hneď o začiatku. Na jej konci (1992/1993) sa Pavel Hapal spolu s Bayerom tešil so zisku nemeckého pohára a z umiestnenia zabezpečujúceho pohár UEFA pre ďalší ročník. Ako víťaz pohára absolvoval úspešné vystúpenie v dnes už neexistujúcom európskom pohári číslo 2 – Pohári víťazov pohárov. Koniec zaznamenali až vo štvrťfinále s tímom Benficy Lisabon. Sezóna 1994/1995 bola tentokrát v pohári UEFA ešte úspešnejšia. Až semifinále znamenalo koniec pre Hapala aj pre Leverkusen. Skvelé ťaženie zastavil až tím Seria A – AC Parma. Po vydarených sezónach v Nemecku neodolal ponuke Juppa Heynckesa a putoval do CD Tenerife.

Pavel Hapal ako hráč Leverkusenu. Zdroj: instagram alterecken

Pavel Hapal ako hráč Leverkusenu 1992-1995. Zdroj: instagram alterecken

 

Reprezentácia

 

Pavel Hapal nastúpil v 21 zápasoch v drese Československa a v 10 zápasoch Českej republiky. Bol jedným z ťahúňov kvalifikácie Česka na pamätné EURO 1996. No zlom v kariére prišiel mesiac pred ich začiatkom. V máji 1996 v ligovom zápase CD Tenerife s Realom Sociedad San Sebastian si totiž nešťastne zlomil holennú kosť. Tomu, že si nezahrá v súťažnom zápase tri roky ani sám neveril. Stalo sa. Aj vplyvom viacerých komplikácií v podobe zranenia šliach, či natrhnutého svalu. Odvtedy síce dokázal so Spartou osláviť titul v sezóne 1999/2000, no po ňom už nasledoval hrací úpadok. Hlavne po tom ako v súboji o postup z osemfinálovej skupiny LM medzi Spartou Praha a FC Barcelona zahodil pokutový kop. Ročník Ligy majstrov 1999/2000 bol pre AC Sparta Praha úspešným.

 

Želáme mu, aby si ako tréner Slovenska opäť prišiel na svoje a úspešne pokračoval s hráčmi, ktorých dobre pozná z reprezentácie U21. Jeho prvým cieľom bude vybojovať aspoň bod v Českej republike a zabezpečiť šancu na druhé miesto a nevypadnutie z B divízie Ligy národov. Po zimnej prestávke nastaviť tím na blížiacu sa kvalifikáciu na EURO 2020 s finále na Wembley v Londýne.

 

Foto: Pavel Hapal so zdvihnutými rukami. Zdroj: instagram sportinak