Slovan Bratislava
Uvidí Tehelné pole víťazný návrat do pohárovej Európy po takmer 10 rokoch?
9. júla 2019
Novak Djokovic
Djokovic alebo Federer? Švajčiar túži po deviatom titule z Wimbledonu, Srb po obhajobe
13. júla 2019
Ukázať všetko

Predvedú Federer a Nadal po 11 rokoch na Wimbledone ďalší pamätný súboj?

Nadal a Federer

Dvaja velikáni. Tenisové legendy, ktoré sa nezmazateľným písmom zapísali do dejín bieleho športu. A históriu prepisujú naďalej. Ďalšia kapitola ich úžasného príbehu sa odohrá v semifinále posvätného Wimbledonu.

 

Dotiahne Nadal Federera v počte grandslamových titulov?

 

Príbeh, o ktorom sa bude ešte veľa hovoriť. Svetová dvojka Rafael Nadal nastúpi v semifinále Wimbledonu proti trojke Rogerovi Federerovi. Úhlavnému rivalovi. Ich cesty sa krížia už dlhé roky. Odohrali dovedna 41 vzájomných zápasov, z nich 26 doviedol do víťazného konca húževnatý Španiel. Naposledy na seba narazili v semifinále French Open, hladko v troch setoch zvíťazil Nadal.

 

Parížska antuka je doslova domovom pre Nadala. No wimbledonská tráva to isté znamená pre Federera. Nadal získal v Paríži 12 grandslamových titulov. Federer na londýnskej tráve 8. Dovedna má Federer na konte 20 titulov z podujatí veľkej štvorky. Nadal o dva menej. V prípade, že vyradí švajčiarskeho elegána, má skvelú šancu na to skresať manko na jediný titul. To by bola vec!

Rafael Nadal

 

Nadal na grandslamovej víťaznej vlne

 

Španiel Rafael Nadal má 33 rokov, no stále je famózny. Jeho bojovnosť, energia, drajv, hlad po úspechu. To všetko tu stále je. Stále sa výborne hýbe, stále dáva loptičkám neuveriteľnú rotáciu, stále má neprekonateľnú defenzívu. Na grandslamoch mu to tento rok ide náramne. Finále na Australian Open (zastavil ho Djokovič), titul na French Open a aktuálne je v semifinále Wimbledonu. Znamená to, že na grandslamoch má tento rok skvelú bilanciu 18-1 a ťahá víťaznú sériu 12 duelov.

 

Sugita, Kyrgios, Tsonga, J.Sousa ani Američan Querrey nepredstavovali vo Wimbledone pre Nadala vážnejšiu hrozbu. Stratil jediný set v druhom kole s Austrálčanom Kyrgiosom, ktorý ho preveril zatiaľ najviac. Nadal doslova vydrel triumf 6-3 3-6 7-6 7-6. „Je to výborný pocit byť opäť v semifinále Wimbledonu. Byť schopný hrať na tejto úrovni, to sú výborné správy. Som veľmi šťastný za spôsob, akým som sa sem dostal,” hovoril Nadal pre oficiálne stránky Wimbledonu.

 

Návrat po 11 rokoch

 

Nadal v predzápasových rozhovoroch spomína na posledný súboj s Federerom na tráve. Stretli sa vo finále Wimbledonu 2008. Pamätná päťsetová bitka, v ktorej Nadal viedol 2-0 na sety, následne Federer po dvoch tie-breakoch skóre zápasu vyrovnal, aby v rozhodujúcej piatej sade zvíťazil Španiel 9-7, patrí medzi TOP zápasy tenisovej histórie. Bez debaty.

 

„Teraz ma čaká zápas s Rogerom, vždy je to unikátna situácia. Som nadšený, že budeme znovu na tomto kurte proti sebe po takmer 11 rokoch. Znamená to pre mňa a pravdepodobne aj pre neho veľa. Opakujem to zakaždým, príležitostí hrať proti sebe ubúda, no stále sme tu,” vyhlásil Nadal.

 

Nový Federer a Nadal

 

Obaja sa za tých 11 rokov výrazne zmenili. Nadal má 33, Federer 37 rokov. Sú to už skúsení veteráni a časom museli meniť svoj štýl hry, museli sa prispôsobovať okolnostiam. Zaslúžia si obrovské uznanie, ako to zvládli. „Samozrejme, lepšie podávam, mám lepší bekhend, možno aj lepšie voleje a slajzy. No napriek tomu, neviem či moja dnešná úroveň je lepšia ako tá spred rokov,” porovnával Nadal svoje staré ja a novú verziu Nadala.

 

„Čo sa týka zlepšovania, neviem. Čo sa týka adaptácie mojej hry, adaptácie našej hry, keď sa bavíme o mne a Rogerovi, je jasné, že je mnoho vecí, ktoré sme museli nájsť, aby sme stále patrili k najlepším na svete.”

Roger Federer

 

Wimbledonská tráva – pre Federera sláva

 

Spomínali sme, že Roger Federer získal už osem wimbledonských titulov. Trávnatý povrch jeho hernému štýlu enormne vyhovuje. Potvrdzuje to aj tento rok. Ovládol turnaj v Halle a na Wimbledone prešiel cez Harrisa, Clarkea, Pouillea, Berrettiniho a Nishikoriho do semifinále. Set stratil len v prvom a poslednom kole. Na tráve vyhral všetkých 10 zápasov v sezóne. Klobúk dole.

 

Práve povrch zohrá kľúčovú rolu v tomto ostro sledovanom stretnutí. Nadal síce zdolal v pamätnom wimbledonskom finále pred 11 rokmi svojho soka, no na tráve prehral s Federerom dva z troch zápasov. Nepochybne ako je antuka Nadalovou doménou, tak je Federerova šálka kávy tráva. Obaja sa poznajú vzájomne dokonale, nemajú sa príliš čím prekvapiť. Obaja majú brutálne dobrú formu. Čo bude rozhodovať, budú maličkosti. Kto bude mať lepší deň a zaváži povrch.

 

V kontexte uvedeného badať veľkú hodnotu v stávke na víťazstvo osemnásobného wimbledonského šampióna Federera. DoubleStar Bet ponúka na výhru Nadala kurz 1,70 a na výhru Federera 2,15. Šance vidím minimálne vyrovnané, dokonca misky váh sa nakláňajú skôr na stranu Federera a preto v danom kurze nájdeme tak túžobne vyhľadávanú “value”.

Tento súboj stojí na vrchole tenisovej á la carte a vy aj pri tomto stretnutí môžete využiť Férový 20 EUR bonus od DoubleStar Bet.

 

Foto: wimbledon.com