Ján Kozák s úsmevom na tvári počas tlačovky. Zdroj: sportinak
Ján Kozák rezignoval z postu trénera po prehre s Českou republikou
15. októbra 2018
Hráči Golden State Warriors pózujú pred prvým zápasom sezóny 2018/2019 - zdroj: https://pbs.twimg.com/media/DpsE92mW4AEdm0Z.jpg
73. ročník NBA – najlepší tipéri sveta veria obhajcovi
17. októbra 2018
Ukázať všetko

Posledný krok sokolíkov k baráži o EURO 2019

Severné Írsko vs. Slovensko - posledný zápas 2. skupiny kvalifikácie na ME 2019 U21 v Taliansku

 

Čakať a vyhrať. To zostáva slovenským reprezentantom do 21 rokov k tomu, aby si zaistili účasť v baráži o ME 2019 v Taliansku v kategórii U21. Čo hovorí postupová matematika v prípade úspechu v poslednom zápase skupiny v Belfaste proti Severnému Írsku?

 

Trojbodová povinnosť

 

V záverečnom zápase čaká slovenskú reprezentáciu U21 neľahká úloha. Pod tlakom potvrdiť skvelý záver kvalifikácie povinným víťazstvom. V utorok 16. októbra 2018 vo Windsor Parku v severoírskom Belfaste o 20:30 privíta domáca U21 slovenských „sokolíkov“. Aj keď druhé miesto v skupine nám zabezpečí aj remíza, na postup do baráže o ME 2019 to stačiť nebude. Nekompromisná postupová matematika totiž porovnáva všetky tímy na druhých miestach.

Island U21 vs. Slovensko U21 2:3 + gól Mareka Rodáka vo 8. zápase 2. skupiny kvalifikácie na ME 2019. Zdroj: youtube

 

Stávka na víťazstvo

 

Domáci zápas proti poslednému súperovi Slováci zvládli 1:0. Pri pohľade na kurzy na zápas v Severnom Írsku však vybojovať víťazstvo v Belfaste nebude jednoduché. U nás vidíme iba mierne favorizovanie Slovákov v kurze 2.27 za opodstatnené. Navyše, ak domácim takisto svitá iskra nádeje na postup do baráže. Nezabúdajme, že práve Severní Íri ukradli jediné body absolútnemu lídrovi našej 2. skupiny Španielsku. Po víťazstve 2:1 na ihrisku súpera. Adrián Guľa na predzápasovej konferencii zhodnotil situáciu jednoznačne: „Čaká na nás nádherný zápas, niektorí možno ešte taký v kariére nehrali. Máme šancu zvíťaziť tam a pôjdeme za tým. Máme matematikov, ktorí to prerátajú a dajú nám výstup. Jasný výstup však pre nás je vyhrať duel, urobiť maximum, ísť na dno našich síl a potom nech prídu matematici a trošku šťastia, aby sme mohli ísť do baráže.“ Dúfajme, že sa v útoku nebudeme musieť opäť spoliehať na Mareka Rodáka a jeho gólový apetít, ktorý predviedol už pred 4 rokmi v Premier League U21 v drese Fulhamu. Pri víťazstve 5:3 na ihrisku súpera sa zaskvel za hostí spolu so spoluhráčom Kostasom Mitroglouom (00:40s + 2:30s vo videu).

Gól Mareka Rodáka v Premier League U21 2014 v drese Fulhamu a čase 2:30 vo videu. Zdroj: youtube

 

Postupová matematika

 

Zhruba 30 minút pred koncom nášho duelu už budeme vedieť, či postup máme alebo nemáme vo vlastných rukách. Zápas v Belfaste je na programe ako posledný zo všetkých kvalifikačných skupín. Zápas pod vedením izraelského arbitra Eitana Shmuelevitza bude končiť zhruba o 22 hodine a 20 minúte. Zatiaľ čo posledný zápas, ktorý sa nás týka končí 10 minút pred desiatou hodinou večer. Pozrime sa na všetky zápasy, ktoré nás za predpokladu slovenského víťazstva budú bezpochyby zaujímať.

 

  1. V skupine č. 3 „sokolíkom“ pomôže akákoľvek strata bodov Poľska proti Gruzínsku. V prípade poľského víťazstva by nám v tomto prípade zahrala do karát veľmi nepravdepodobná prehra Dánska s Faerskými ostrovmi
  2. Priamy súboj o víťazstvo v skupine č. 6 môže napomôcť Slovensku v prípade, že domáce Švédsko podľahne lídrovi skupiny Belgicku. Slovensko by sa v prípade víťazstva nad Severným Írskom dostalo pred Švédsko v tabuľke druhých tímov v poradí
  3. V skupine č. 7 sa odohrá priamy súboj o druhé miesto v tabuľke medzi Rakúskom a Ruskom. Iba prípadná remíza by Slovákom určite pomohla
  4. Zamotaná skupina č. 8 bude pravdepodobne korisťou Rumunska, ktoré čaká doma Lichtenštajnsko. A jedine scenár ako v skupine č. 7 v podobe remízy Portugalska a Bosny a Hercegoviny by vyhovoval práve Slovákom. Nepomôže nám ani víťazstvo Bosny a Hercegoviny, keďže si odnášame zatiaľ záporné skóre kvôli konfrontácii so Španielskom (1:4 a 1:5)

 

Predpokladaná zostava a taktika

 

Dávid Hancko a Samuel Mráz sa ocitli v nominácii rezignujúceho Jána Kozáka v seniorskom Áčku na zápasy s Českou republikou v sobotu 13.10.2018 a na utorok 16.10.2018. A tak je tréner U21 Adrián Guľa rád aspoň za uspokojivo sa vyvíjajúce zranenie členka Denisa Vavra. „Budeme potrebovať fyzičnosť a rýchlejší prechod. Musíme byť naozaj rýchli v práci s loptou a dobre využívať krídelné priestory. Máme v talóne Nikolasa Špaleka, alternatívu s Michalom Sipľakom na stopérovi. Ľubomír Tupta by mohol platiť rýchlostne, Róbert Boženík pri vysokých loptách, keby sme potrebovali zlomiť duel v závere,“ komentoval alternatívy v zostave Adrián Guľa na tlačovej konferencii.

 

Futbalové Slovensko na troch frontoch

 

Okrem dôležitého zápasu pre Adriána Guľu a slovenských „sokolíkov“ v Belfaste o baráž na ME 2019 hráčov do 21 rokov od 20:30, čaká slovenský futbal ešte dvojica reprezentačných zápasov práve 16. októbra 2018. Reprezentácia U19 pod vedením Alberta Rusnáka si úspešne počína v prvej fáze ME U19 v jednej z 13 skupín v Albánsku. Práve v utorok potvrdzuje predchádzajúce víťazstvá z minulého týždňa s Nórskom 2:1 a Albánskom 3:0 proti favorizovanej Ukrajine od 14:00. Naopak Štefana Tarkoviča čaká ostrá premiéra na poste zaskakujúceho hlavného trénera pri priateľskom medzištátnom zápase reprezentačného Áčka v Štokholme proti domácemu Švédsku od 20:45.

 

Výnimočne nabitý reprezentačný futbalový utorok si spestrite našou bohatou kurzovou ponukou na zápasy Slovákov na všetkých troch frontoch pred zápasom i naživo. Online alebo v kluboch a herniach DoubleStar.

 

Naše tipy:

 

Slovensko U19 vs. Ukrajina U19  2:3

Severné Írsko U21 vs. Slovensko U21 1:3

Švédsko vs. Slovensko 1:1