Tour de France 2018
Ukrivdení cyklisti ?!
20. augusta 2018
Prestupové špekulácie v Madride?
Prestupové špekulácie v Madride?
24. augusta 2018
Ukázať všetko

Položí Spartak chybička v predĺžení?

Spanilá jazda FC Spartak Trnava sa začala rodiť už v momente zisku titulu v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži sezóny 2017/2018. Verili ste po zime, že to zvládnu? Určite nebolo jednoduché vydržať až do konca, i keď slušný tabuľkový náskok ju k tomu predurčoval. Poctivou obrannou hrou založenou na rýchlych protiútokoch sa tím presadzuje aj na začiatku novej sezóny. Vstup do nového ligového ročníka nezastihol Spartak v ružovej situácii. Napriek zraneniam aj zápasovej vyťaženosti napredujú a to hlavne v pohárovej Európe.

Nie sme favorit ?!

Tento slogan sme počuli z úst nového trénera slovenského majstra Radoslava Látala od prvého zápasu v európskej Lige majstrov, od prvého predkola. Žeby akási taktika nevybudovať na vlastný tím mediálny tlak? V každom prípade v prvom zápase 11.7. proti bosnianskemu majstrovi Zrinjski Mostar hral trnavský Spartak v domácej City Aréna bez divákov a zápas zvládol zodpovedne gólom Erika Jirku 1:0. Duel doplnili dve vylúčenia na oboch stranách, pričom Spartak využil vylúčenie súpera už po 9 minútach v 79. minúte. V závere zápasu odišiel predčasne pod sprchy aj domáci hráč Vakhtang Chanturishvili, rovnako po druhej žltej karte. V odvete v Mostare domácich rýchlo nahlodal Boris Godál gólom v 15. minúte zápasu. V tom momente Mostar vedel, že na postup potrebuje streliť tri góly. Podaril sa iba jeden v 58. minúte a tak po remíze Trnava potvrdila rolu favorita na postup (min. podľa bookmakerov) a hneď o týždeň sa hráči tešili na zvučného súpera z Poľska.

Vyškolení domáci

Po nevydarenom úvodnom kole v domácej súťaži a prehre 0:1 v Senici pricestovali trnavskí hráči do hlavného mesta Poľska. Vojenský klub Legia na nich čakal v druhom predkole Ligy majstrov 24.7.2018. To, čo sa udialo na ihrisku potešilo srdce každého slovenského futbalového fanúšika. Víťazstvo 2:0 na horúcej poľskej pôde dávalo sľubné šance na postup. Kurzy na víťazstvo Trnavy chvíľami presahovali hodnotu 10.00, nielen u bookmakerov v DoubleStar Bet. Preto bol milo potešený každý, kto jej v tomto zápase veril a získal až 10 násobok svojho vkladu naspäť. Autormi gólov boli Erik Grendel a Ján Vlasko, pričom hráči poľského majstra sa na veľa nezmohli a mohli inkasovať aj viackrát. Chorvátsky tréner domácich Dean Klafurič zablahoželal Trnave k víťazstvu a dodal: „My sme naďalej lepší tím. Verím, že je v našich silách zvíťaziť v Trnave o tri góly…“. Určite si však uvedomoval, že ak tento výrok nepotvrdí, stolička pod ním sa zatrasie. Stalo sa. V utorok 31.7.2018 nastúpili hráči Legie v City Arena v Trnave. Keď v 37. minúte hrala už len o desiatich zdalo sa, že Spartak nepripustí drámu. Tá však prišla a trvala zhruba 30 minút, keď v 63. minúte trafil Iňaki Astiz. Až do konca zápasu nádej pre Poliakov žila, aj napriek druhému vylúčeniu v zápase v 85. minúte. Trnava napokon zvládla záver, aj keď nie s úplným prehľadom a vedela, že opäť zavíta na Balkán v treťom predkole Ligy majstrov. Tréner Legie následne v tíme skončil a nebude pokračovať s Legiou v predkolách Európskej ligy.

Silnejší ako Legia?!

Pozoruhodný výsledok si Spartak vybojoval aj v Belehrade 7.8.2018.  Takticky zviazaný zápas ponúkol divákom dva góly. Po premenenej penalte El Fardou Bena v polovici prvého polčase odpovedal hneď z nasledujúcej utešenej akcie Bakoša, Jirku a Grendela posledný menovaný. Všetko alebo nič? Znela otázka pred odvetou v Trnave 14.8.2018 o 20:30. Jedinečná šanca zabezpečiť si skupinovú fázu niektorej z európskych pohárových súťaží bola predo dvermi. Nedostať gól by bol ideálny scenár. Ale ako sa hovorí, hrať na 0:0 sa nevypláca, a tak Bakoš prvým gólom v drese Trnavy po príchode z Plzne pozitívne navnadil plný štadión už v 6. minúte. Škoda, že sa opakovala história z Belehradu. Z následnej podobnej akcie, ale z opačnej strany, vyrovnal opäť hlavou nekrytý Ben El Fardou. Do konca zápasu však gól nepadol. Dráma sa stupňovala ako ubiehali minútky predĺženia. Až prišiel šok! Domáci, i keď vedomí si nutnosti neinkasovať, dovolili skórovať Nemanja Radonjičovi v polovici prvého predĺženia. Kým sa Spartak spamätal, mohol ešte inkasovať. Napokon sa dostal zo zovretia, vyvinul záverečný tlak, z ktorého pramenila penalta pre domácich v úplnom závere druhého predĺženia. Keďže holandský rozhodca nadstavil až tri minúta. Stále žila nádej na jeden, či dva útoky za predpokladu premenenej penalty. K lopte sa postavil obranca a kapitán Boris Godál a loptu z bieleho bodu poslal síce nechytateľne, no iba do brvna a ukončil tak trnavskú nádej na pokračovanie v Lige majstrov o kúsok skôr. Sympatický výkon Trnavy však ocenili fanúšikovia domácich aj napriek nepostupu. A pokiaľ si vezmeme, že ani po remíze 1:1 v Belehrade, na „srbskej“ Marakane, nebol Spartak favoritom na postup, výkon a nakoniec aj výsledok hovorí, že boli hráčom CZ minimálne vyrovnaným súperom. Rozhodlo povestné šťastie v predĺžení, možno kvalita útočníka Bena, ktorý mal prsty vo všetkých troch góloch, ktoré Trnava v dvojzápase inkasovala.

Čo ďalej?

Fanúšikovia Trnavy a slovenského futbalu nemusia smútiť. Šanca na skupinovú fázu v Európskej lige stále žije! Dokonca je po odvetách 3. predkola dvojnásobná. Ako porazený z 3. predkola Ligy majstrov pôjde FC Spartak Trnava na slovinskú Olimpia Ljubljana. Tá si poradila s fínskymi HJK Helsinki vysoko 3:0 a 4:1.  AS Trenčín čaká cyperský tím. Konkrétne tím AEK Larnaka, ktorý vyradil pomerne jednoznačne rakúsky Sturm Graz, po víťazstve vonku 2:1 a doma 5:0. Ostatní slovenskí zástupcovia sa s Európou rozlúčili. DAC 1904 Dunajská Streda už v druhom predkole podľahla Dinamu Minsk a ŠK Slovan Bratislava v treťom predkole nestačil na rakúsky Rapid Viedeň, keď mu nevyšla odveta v Rakúsku (0:4) po víťazstve 2:1 v prvom zápase. Držme našim palce, aby sa im splnil sen o skupinovej fáze Európskej ligy a aby futbalová jeseň bola aj so slovenskými zástupcami. Súperi sú priechodní, tak verme, že sa 30.8.2018 budeme po prvýkrát v histórii tešiť z dvojitej účasti v skupinovej fáze Európskej ligy.