Slováci sa tešia z víťazstva na Nemeckom pohári 2016. Zdroj: instagram deutschland_cup
Nemecký pohár 2018 – lepší ako Kanada
8. novembra 2018
Všeobecné pravidlá súťaží
15. novembra 2018
Ukázať všetko

Novak Djokovič – No. 1

Novak Djokovič ako svetová jednotka v 2018. Zdroj: instagram - djokernole

 

Aktuálna svetová jednotka Novak Djokovič je najväčším favoritom na zisk trofeje na turnaji majstrov v Londýne. Tradičný záverečný turnaj v kolotoči ATP je na programe od 11. novembra do 18. novembra 2018 v O2 aréne britskej metropoly.

 

„Stávka na istotu“

 

S určitosťou môžeme povedať, že na konci aktuálnej tenisovej sezóny bude svetovou jednotkou Novak Djokovič (31). Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu (53) predvádza od druhej polovice sezóny neskutočné výkony počas turnajov ATP. V apríli opäť priviedol do tímu svojho obľúbeného trénera, rodáka z Považskej Bystrice, aby naštartoval svoju výkonnosť z niekdajších spoločných čias. Po ročnej prestávke nadviazali spoluprácu na turnaji v Monte Carle, v polovici apríla.

 

Vydarila sa. Po 18-tich rokoch sa druhýkrát v histórii stalo, že hráč tretej svetovej desiatky, ešte v júni figuroval Novak na 22. mieste rebríčka ATP, zakončí sezónu ako svetová jednotka. Pred takmer dvoma desaťročiami to dokázal ruský bohatier Marat Safin. Dramatický boj o post svetovej jednotky neuvidia fanúšikovia aj z dôvodu, že aktuálna dvojka Rafael Nadal ohlásil svoju neúčasť v Londýne, kvôli doliečeniu zranenia.

 

Ako svetová jednotka ukončí tento rok už po piaty-krát v kariére. K dostihnutiu rekordéra tejto štatistiky (Pete Sampras) mú chýba už iba jedno ukončenie sezóny v pozícii lídra ATP.

 

Ocenenia za sezónu

 

Ešte pred oficiálnym začiatkom ATP Finals 2018 práve Marián Vajda prebral ocenenie za trénera roka 2018. Doplnil tak menoslov doterajších víťazov mladej ankety (2016) Asociácie tenisových profesionálov (ATP).

 

2016 – Magnus Norman (Švédsko) – tréner Stana Wawrinku

2017 – Neville Goodwin (Juhoafrická republika) – tréner Kevina Andersona

2018 – Marián Vajda (Slovensko) – tréner Novaka Djokoviča

 

Zaslúžený titul v kategórii Comeback roka 2018 tak patril práve Novakovi. Niet sa čo diviť. Roland Garros ešte neznamenal prelom, no víťazstvá vo Wimbledone a na US Open spolu s titulmi turnajov ATP Masters 1000 v Cincinnati a Šanghaji ho katapultovali na čelo rebríčka. Práve v Cincinnati kompletizuje ako jediný hráč histórie zbierku 9 víťazstiev na všetkách turnajoch Masters 1000.

 

Jeden z TOP úderov Novaka Djokoviča vo finále v Cincinnati proti Rogerovi Federerovi.

 

Ocenenie Stefana Edberga za športový prístup roka patrí Rafaelovi Nadalovi a Roger Federer získal už 16 krát po sebe cenu od fanúšikov za najobľúbenejšieho hráča sezóny.

 

Špeciálne ceny prebral Tommy Robredo – humintárna Cena Artura Asha a Sue Barkerová – mediálna Cena Rona Bookmana.

 

Pravdepodobnosť víťazstva v Londýne

 

Pred turnajom sa kurzy na jeho víťazstvo pohybovali v intervale 1.60 – 1.70. Pravdepodobnosť výhry sa po prvom hracom dni pre belehradského rodáka ešte zvýšila. Z pôvodných zhruba 55% je jeho favorizácia na úrovni 65%. Prečo sa tak stalo? Jeho najväčší konkurent v boji o trofej a svetová trojka Roger Federer totiž vo svojom úvodnom zápase v Londýne nečakane podľahla Keiovi Nishikorimu 0:2 na sety a rozdiel medzi Novakom a Rogerom sa percentuálne zvýšil. 8 hráčov je rozdelených do skupín „Guga Kuerten“ a „Lleyton Hewitt“. Z každej z nich postupujú do semifinále prví dvaja hráči. Favoritmi skupín boli pred turnaje práve svetová jednotka a dvojka.

 

ATP Finals 2018 - Londýn - 8 účastníkov. Zdroj: instagram: atpfinals2018

8 účastníkov ATP Finals 2018 – Londýn. Zdroj: instagram: atpfinals2018

 

Lleyton Hewitt skupina: 

Federer, Nishikori, Anderson, Thiem

 

Guga Kuerten skupina:

Djokovič, Čilič, Zverev, Isner

 

Máš svojho favorita?

 

Stavte si na svojho favorita každý deň. Vyberajte z aktuálnej ponuky kurzov nielen na celkové víťazstvo v Londýne. Nezabudnite aj na najlepšiu osmičku dvojíc vo štvorhre, ktorá takisto bojuje o prestížny triumf.  Pravdepodobnosti víťazstva sú rozdelené oveľa rovnomernejšie ak o pri jednotlivcoch. Najviac sa dôveruje legendárnym bratom Bryanovcom z USA, britsko-brazílskej dvojici Murray/Soares a Francúzom Herbertovi s Mahutom. Šanca na víťazstvo každého z  párov je 15-20%.

 

Foto: Novak Djokovič – svetová jednotka na konci sezóny 2018, Zdroj: instagram: djokernole