5-zaujimavosti-o-startujucej-NHL
5+ zaujímavostí o štartujúcej NHL
8. októbra 2018
Tenisový rozhodca na základnej čiare
Doživotný zákaz pre tenisových umpire rozhodcov
10. októbra 2018
Ukázať všetko

Koniec tenisovej kariéry oznámila úspešná juniorka!

Sestry Schmiedlové. Kristína povzbudzuje staršiu Annu Karolínu. Zdroj: instagram: kristinaschmiedlova

Uprednostní štúdium na lekárskej fakulte! Kristína Schmiedlová, finalistka juniorky vo Wimbledone 2014 a piata najlepšia juniorka sveta sa rozhodla ukončiť svoju tenisovú kariéru vo veku 21 rokov. Pokračovať chce štúdiom na lekárskej fakulte.

Vo finále s Jelenou Ostapenko

Mladšia zo sestier Schmiedlových má stále iba 21 a svoj tenisový potenciál ukázala už v sezóne 2014, kde sa prebojovala do finále ženskej súťaže junioriek vo Wimbledone. Tam podľahla dnes už grandslamovej víťazke aj zo seniorského Roland Garros 2017 Lotyške Jelene Ostapenkovej. Nepodarilo sa jej napokon zvítaziť na juniorskom grandslame ako Kristíne Kučovej na US Open 2007, či Tereze Mihalíkovej na Australian Open v 2015. Predpoklady prebojovať sa do svetovej špičky v ďalších rokoch nenaplnila tak, ako očakávala.

Kristina-schmiedlova-wimbledon-2014-zdroj-Jan Kruger-Getty Images Europe

Kristína Schmiedlová vo Wimbledone junioriek 2014. Zdroj:  Jan Kruger-Getty Images Europe

Prekvapenie pre tenisové Slovensko

Ako blesk z jasného neba prišla správa, ktorú pre denník Šport prezentoval generálny sekretár Slovenského tenisového Igor Moška 8. októbra 2018. „Áno, je to tak. Kristína Schmiedlová sa nám poďakovala a ukončila členstvo v Národnom tenisovom centre. Chce sa venovať štúdiu na lekárskej fakulte, čo je legitímny dôvod,“ prezentoval.

Koniec však podľa neho nemusí byť definitívny. „Viacerí hráči časom svoje rozhodnutie prehodnotili a k tenisu sa vrátili. Ak by to bol Kristínin prípad, dvere má u nás otvorené, pretože je to veľký talent,“ dodal známy tenisový funkcionár.

Úspechy po Wimbledone 2014

Práve obdobie rokov 2014 a 2015 priniesli Kristíne najväčšie úspechy. Vybojovala si triumfy na ITF turnajoch s dotáciou 10 000 USD. V tureckom rezorte Antalya – Kaya Belek na antuke v roku 2014, kde porazila známu Rumunku Irinu-Mariu Bara hladko v dvoch setoch. Nasledovala obhajoba v slovenskej ankete najlepšej slovenskej juniorky v tom istom roku. O rok neskôr na jar 2015 si na tvrdom povrchu vybojovala svoj druhý triumf v tuniskom rezorte El Kantaoui. Tu porazila českú tenistku Terezu Malíkovú takisto vo dvoch setoch.


Video: Interview s Kristínou Schmiedlovou a Terezou Mihalíkovou po spoločnom vystúpení vo štvorhre na turnaji ITF 100 000 USD Empire Slovak Open 2015 v Trnave. Zdroj: Dailymotion

Zložitý prechod k seniorskému tenisu

Najväčšiu porciu zápasov medzi seniorkami si dopriala v sezóne 2016. Bilancia 35 víťazstiev pri 23 účastiach na turnajoch znamenala sľubný nástup. Sezóna 2017 už taká nebola. Jediný štart v hlavnej súťaži WTA sa jej podaril v Prahe 2015 na antuke, kde prehrala v prvom kole s Francúzkou Alizé Cornet dvakrát 3:6. To bol pravdepodobný zlom, keď sa aj kvalitnej hráčke, ktorá v júli 2015 okupovala najvyššie 412. miesto rebríčka WTA, nedarí dostať sa a kvalifikovať medzi elitu.

Iba talent nestačí

Keďže takýto koniec veľkého talentu iba potvrdzuje, že tenisová profesia nie sú iba vysoké zárobky a obrovské úspechy. Sú dopriate iba najlepším, s odolnosťou nielen fyzickou, no hlavne psychickou. Potvrdzujú to aj slová otca sestier Schmiedlových, ktorý sa pred časom pre šport.sk vyjadril, že by dieťa na tenis znovu nedal. „Čo by som poradil iným rodičom? Nedať dieťa na tenis. Ja by som do toho už znovu nešiel. Prečo? Je to obrovská obeta. Dcéry sú šikovné a darí sa im. Stále však mám pocit, že to prináša viac práce, námahy a starostí ako radosti. Možno, že raz úspechy prevážia a v budúcnosti to budem cítiť inak,“ prekvapujúco poradil Schmiedl. To všetko aj napriek oveľa väčším úspechom, ktoré zaznamenala Anna Karolína, momentálne 74. hráčka rebríčka WTA. Úspech v roku 2014 na grandslame v mladom veku tak zostáva jej najviditeľnejším.

Lepšia ako sestra?

Jej tenisové začiatky začali, keď mala 7 rokov. Bývalá zverenkyňa Ľubomíra Kurhajca tak ukončuje kariéru s bilanciou 111 víťazstiev pri 73 prehrách a ziskom bezmála 31 000 USD na prize money po 14 rokoch odkedy sa tenisu aktívne venovala . Práve jej bývalý tréner sa vyjadril o Kristíne v pozitívnom svetle a vykreslil jej potenciál. „Zažil som viacero generácií kvalitných slovenských tenistiek, no Kristínu považujem za zvláštnu a výnimočnú hráčku. Technicky by som na jej hre skoro nič nemenil. Jej servis má svetové parametre a to isté platí aj o bekhende. Brilantne zvláda tento úder najmä po čiare. Ruku má šikovnejšiu ako jej staršia sestra Anna Karolína,“ pripomenul pri otázke na svoju niekdajšiu zverenkyňu pre denník Šport. Kristína zaznamenala aj dve nominácie vo FED Cupe pod vedením Matej Liptáka. Zahrala si vo štvorhre za rozhodnutého stavu proti Holandsku s neúspešným výsledkom 0:2 na sety, keď spoločne s Kristínou Kučovou podľahli dvojici Krajicek/Hogenkamp.

Želáme jej veľa úspechov v osobnom živote, pri štúdiu a možno aj pri znovu naštartovanej tenisovej kariére.

Foto: Sestry Schmiedlové. Kristína povzbudzuje staršiu Annu Karolínu. Zdroj: instagram: kristinaschmiedlova