Tenistky v individuálnych akciách
Magdaléna Rybáriková vráti požičané Sachii Vickery
5. apríla 2019
Doplňujúce pravidlá pre súťaž „Tipovačka“
11. apríla 2019
Ukázať všetko

Hádzanárska blamáž na Slovensku po finále pohára

Sediaci hádzanár so sklonenou hlavou

Vedenie najúspešnejšieho hádzanárskeho klubu na Slovensku nepriamo zasiahlo do tvorby tímu slovenskej reprezentácie. Hrozí, že jej zostava sa pre najbližšie zápasy pokračujúcej kvalifikácie na EURO 2020 bude musieť zaobísť bez opôr z Prešova a to nielen v dvojzápase s outsiderom skupiny č.7 Talianskom.

Kameňom úrazu 7m hody vo finále pohára

Bojkot vzniká z dôvodu verdiktu športovo-technickej komisie Slovenského zväzu hádzanej – SZH. Tá neprijala a zamietla sťažnosť prešovského klubu po finále 41. ročníka Slovenského pohára v Košiciach. Týkala sa vyvrcholenia zápasu po nerozhodnom výsledku v riadnom hracom čase, konkrétne situácie zo značky 7m hodov. Argument Tatrana sa odvolával na medzinárodné pravidlá EHF, ktoré v penaltovej sérii neboli dodržané. Avšak v zápise o stretnutí nebola podaná žiadna námietka a bol podpísaný všetkými aktérmi ako súhlas s výsledkom zápasu. Po penaltovom rozstrele v desiatich sériách 6:5 sa tešili hádzanári Považskej Bystrice a pripísali si svoj tretí triumf v slovenskom pohári po rokoch 2001 a 2006.

A práve počet sérii v záverečných 7m hodoch bol pre Tatran Prešov kameňom úrazu. „Pravidlá určujú, že po nerozhodnej prvej sérii tímy nominujú ďalších päť hráčov. Ďalej sa však pokračuje systémom rýchlej smrti. Rozhodujúca preto mala byť podľa pravidiel nie desiata, ale už siedma séria rozstrelu, v ktorej najprv sedmičku nepremenil Ivanicja a za Tatran následne skóroval Rábek na 5:4,“ informoval oficiálny web hádzanárskeho Tatrana Prešov.

Podľa rozhodnutia ŠTK SZH však námietka a argument prišli neskoro a dodáva: „ŠTK ponecháva výsledok 32:31 /26:26 (12:15)/ v platnosti v zmysle Súťažného poriadku SZH článok 50 „Námietky“ bod 4.“ Tento bod hovorí, že proti skutočnostiam známym v priebehu alebo ihneď po skončení stretnutia musí rozhodca na žiadosť zodpovedného vedúceho družstva zaznamenať do zápisu. Bez tohto záznamu nemôžu riadiace orgány riešiť námietky.


Nečakaná reakcia Tatrana Prešov

A tento fakt naštartoval vedenie Tatrana Prešov, konkrétne jeho majiteľa Miloslava Chmeliara. Ten v prešovskom regionálnom denníku Korzár deklaroval „revanš“. „Minulú stredu po oznámení verdiktu ŠTK SZH som si zavolal piatich našich hráčov, členov slovenskej mužskej reprezentácie. Oznámil som im svoje rozhodnutie, že nech si upravia svoj vzťah so SZH, pretože týmto termínom už prestanú mať vyplácanú mzdu zo strany Tatrana počas reprezentačných akcií. Nech si počas nich dohodnú poistenie, nie úrazové, ale za ušlú mzdu. Zároveň som dal na vedomie generálnemu manažérovi Tatrana Miroslavovi Benickému, že žiadna akcia organizovaná SZH sa v Tatran handball aréne neuskutoční.”

Záver oficiálneho vyjadrenia vedenia SZH:

Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí. Je veľmi smutné, že na všetko doplatila reprezentácia Slovenska a reprezentanti Tatrana Prešov. Reprezentovať svoju krajinu je totiž najvyšší cieľ každého jedného hráča. Či s Prešovčanmi alebo bez nich, urobíme všetko preto, aby sme našu krajinu v súbojoch o postup na ME 2020 reprezentovali dôstojne a urobili všetko preto, aby sme sa na európsky šampionát prebojovali. Chceli by sme tak požiadať všetkých fanúšikov, aby spojili svoje sily a prišli nás povzbudiť už na najbližší kvalifikačný zápas do Považskej Bystrice, kde 14. apríla o 17:00 hod privítame Taliansko. Žiaľ bez hráčov úradujúceho majstra Slovenska.

Záver vyjadrenia generálneho manažéra Miroslava Benického pre TASR:

„Očakávali sme, že SZH bude sám od seba hľadať spôsob, ako uviesť veci na správnu mieru tak, aby vyhovel predpisom fair play a pravidlám. Zo stanoviska Športovo-technickej komisie sa dalo vyčítať, že my sme pochybili tým, že sme to nedali do zápisu a zároveň aj tým, že sme nepoznali pravidlá. Takýto postoj je pre nás neakceptovateľný. Nikto nemôže očakávať od súkromnej spoločnosti akou je Tatran Prešov, aby takéto konanie nielenže toleroval, ale ešte aj vyšiel v ústrety SZH, ktorý nepreukázal žiadny záujem zodpovedne riešiť takúto závažnú vec,“ dodal funkcionár Tatrana.

Kurzy na Slovákov stúpajú

Oficiálne stanoviská SZH a generálneho manažéra Tatrana Prešov neskončili pre slovenskú reprezentáciu vôbec pozitívne. Ich výsledkom je absencia 5 hráčov pred dôležitými zápasmi v 7. kvalifikačnej skupine proti Taliansku. Okrem zranenej štvorice Hlinka, Michalko, Cigáň a Baláž tak dánsky tréner Slovákov Heine Jensen rieši problém so zostavou viac ako súpera, ktorý mal byť jasným outsiderom.

Zo Slovenska sa zo dňa na deň stal z papierového TOP favorita tím, ktorý bude musieť tvrdo zabojovať o plný bodový zisk. Od prevalenia sa informácií je zo Slovenska už iba mierny favorit @1.64 oproti kurzu @1.15 ako na začiatku týždňa v pondelok 8. apríla 2019. Vzájomné zápasy proti Talianom boli vždy výsledkovo pozitívne, naposledy v roku 2014 sme ich doma a vonku porazili 28:21, resp. 26:34. Zápas vo Faenze však bude o niečom inom. Veríme, že sa Slovensku podarí zvíťaziť aj napriek oklieštenej zostave. Kurzy na kvalifikačnú medzinárodnú hádzanú nájdete aj v ponuke DoubleStar Bet.

Stav si hádzanú v DSBET

Program Slovenska v kvalifikácii na EURO 2020

Maďarsko – Slovensko, 24.10.2018, Érd – 30:22 (16:9)
Slovensko – Rusko, 27.10.2018, Prešov – 21:22 (12:10)
Taliansko – Slovensko, 10.04.2019 – Faenza 18:45
Slovensko – Taliansko, 14.04.2019 – Považská Bystrica 17:00
Slovensko – Maďarsko, 12-13.06.2019 – Šaľa
Rusko – Slovensko, 15-16.06.2019


Nominácia na zápas v Taliansku

brankári:
Marián Žernovič (FTC Budapešť/HUN), Michal Shejbal (Moser Medical UHK Krems/AUT.)

pivoti:
Dominik Kalafut (Cesson Rennes Métropole Handball/FRA), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/SUI), Šimon Macháč (MŠK Považská Bystrica), Andrej Petro (HKM Šaľa)

krídla:
Tomáš Urban (TV Grosswallstadt/GER), Juraj Briatka (HK Agro Topoľčany)

spojky:
Matej Mikita (Chartres Métropole Handball 28/FRA), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/HUN), Jakub Mikita (Ceglédi KKSE/HUN), Marek Kováčech (1. VfL Postupim/GER), Marek Korbel (HC Robe Zubří/CZE), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica), Jakub Prokop (ŠKP Bratislava)