Basketbalista zakončuje svoj útok smečom na kôš
O 10 sekúnd menej k zvýšeniu atraktivity
17. októbra 2018
Marko Daňo v akcii proti Pittsburghu v drese Winnipegu. Zdroj: instagram danomarko
Po 3 rokoch tretia výmena Marka Daňa
19. októbra 2018
Ukázať všetko

Ex-tréner Kozák otvorene šokoval

Ján Kozák sa víta so Škrteľom a spol. Zdroj: instagram sfzofficial

 

Tlačová konferencia Slovenského futbalového zväzu s Jánom Kozákom po jeho rezignácii 14.10.2018 predpoludním ukázala viac ako sa čakalo. Takmer jeden a pol hodinová diskusia s prevažným monológom charizmatického ex-trénera reprezentácie priniesla úprimnú výpoveď. Jej začiatok bol naplánovaný na štvrtok 18. októbra 2018 od 11. hodiny aj za účasti prezidenta SFZ Jána Kováčika.

 

Dôvod, či zámienka?

 

Ján Kozák (64) rezignoval z postu trénera reprezentácie bez rozlúčky v nedeľu. Ako hlavný dôvod uviedol príčinu porušenia interných pravidiel slovenskej reprezentácie u siedmich hráčov. Martin Dúbravka, Milan Škriniar, Stanislav Lobotka, Vladimír Weiss, Michal Šulla, Ľubomír Šatka a Norbert Gyömbér sú hráčmi, ktorí mali prsty v nočnom výjazde po prehre s Českou republikou a pred utorkovým zápasom 16.10.2018 vo Švédsku.

 

Barový pútač na budove za tmy

 

Zbytočný prešľap

 

„Verte mi, že som neodišiel preto, že sme prehrali dva zápasy po sebe, s Ukrajinou a Českom. Dočítal som sa dokonca, že som starý a nemám už dosť energie. Po zápase s Českom som celú noc nespal. Pozrel som si dvakrát zápas. Išiel som sa pozrieť, čo robia tí moji chlapci a zistil som, ako chlapci prichádzali z vonku. Strašne ma to zabolelo. Akoby ma niekto opľul, dal mi facku. O desiatej bol tréning a chcel som, aby sa hráči priznali. Stretol som sa so Škrteľom a Hamšíkom. Povedal som im, čo sa stalo. Boli prekvapení z toho, čo sa stalo. Vyskúšam, či sa chalani priznajú.

Vošiel som do kabíny a povedal som hráčom, že je problém. Že siedmi hráči boli vonku. Pozrel som sa im postupne do očí, Dúbravka, Šulla, Šatka, Gyömbér, Škriniar, Lobotka, Weiss. Nie ja, ale slovenská reprezentácia dáva hráčom strašne veľa. Pýtam sa Dúbravku: čo ťa k tomu viedlo? Povedal mi, že má ťažké obdobie v Newcastle, aj tá prehra s Českom, že sa potreboval odreagovať. Vlado Weiss mi povedal, že nevie prečo. Tak ja mám vedieť. Lobotka začal s tým, že vo Vigu mal nahustený problém, hral sobota – sobota, neuveriteľne nahustený program, že nemal kedy odreagovať. Tak vo Vigu nemáš čas odreagovať a tu v reprezentácii, kde je sobota-utorok, máš čas odreagovať. Lobotku mám rád, je budúcnosťou slovenského futbalu. Hneď dostal v reprezentácii miesto v základe. Môže takto rozmýšľať hráč? Nie je niekým ovplyvnený. Škriniar, to isté. Som veľmi sklamaný, náš vzťah je nadštandardný, fandím mu. Pýtam sa Šatku. A teba čo napadlo? Išiel som s kamarátmi, povedal mi,“ detailne vysvetlil Kozák, čo ho mrzí a prečo nasledoval jeho krok.

 

Žlto-zelený SFZ

 

Ján Kozák neopomenul lobingové skupiny, ktoré majú eminentný záujem o zaradenie mladých hráčov do reprezentácie: „Mladí majú kvalitu, ale v kluboch nehrávajú. Nominujte ich do reprezentácie a pomôžte im, aby v klube dali … Tak to chodí.“ Poznamenal na margo hráčskych agentov a manažérov, ktorí podľa slov Jána Kozáka nasilu tlačia prirodzenú cestu a vývoj hráča do reprezentácie kvôli vidine rýchleho nárastu hodnoty a následného predaja. Podotkol, že sa tak zbytočne vytvára tlak na hráčov a na trénera. Takisto vyhlásil, že nikdy počas jeho účinkovania pri kormidle Slovenska sa žiaden manažér hráčov k nemu nedostal. Nevyhol sa tiež ironickej rečníckej otázke smerom k prezidentovi, kedy sa bude vo zväze maľovať na žlto-zeleno?

Tréner Kozák horlivo rozprával na adresu športového redaktora Miroslava Hašana. Dával mu za vinu, že musel „strácať“ čas pri hasení reakcií slovenských reprezentantov po jeho článku. Udialo sa to pred zápasom s Anglickom v Trnave, na začiatku kvalifikácie na MS 2018 v Rusku. Spájal ho so spoluprácou s p. Jašurekom, hráčskym agentom viacerých mladých hráčov i Stanislava Lobotku. Narážal na nomináciu mládežníckych trénerov zo žilinskej akadémie, ktorí sa dostali do viacerých reprezentačných kategórií vrátane Slovenska U21 s Adriánom Guľom. Padli mená mladíkov ako Sluka, či „Rohožník“ v spojení s prirýchlou anabázou v reprezentačnej U21. Je preto otázkou, či práve kombinácia mladých hráčov zo žilinskej liahne, ich agentov a manažérov spolu s nomináciami trénerov žltozelených do mládežníckych kategórií SR, nie je hlavným dôvodom odchodu Jána Kozáka. Iba čas (možno už najbližšia kvalifikácia) ukáže, či je to správna cesta alebo cesta na úkor kvality.

Ocenil prácu s hráčmi počas svojho pôsobenia. Jeho slová boli úprimné a iba dokresľovali jediný cieľ – pracovať pre slovenskú futbalovú reprezentáciu a robiť futbal s rozumom, srdcom a rešpektom. To želá aj svojmu nasledovníkovi.

 

Ján Kozák na tlačovej konferencii SFZ. zdroj: fb - @sfzofficial

Ján Kozák na tlačovej konferencii SFZ. zdroj: fb – @sfzofficial

 

Vybral si tretiu z nich

 

„Mal som tri možnosti, čo urobiť. Prvou bolo, že som ich nevidel. Skryť sa a robiť sa, že som nič nevidel. Druhá možnosť, vyhodiť všetkých. Môžem to urobiť? Sedem hráčov a hlavne boli tam štyria hráči, ktorí majú vysokú kvalitu. Neviem si budúcnosť bez Weissa, Dúbravku, Škriniara a Lobotku predstaviť v slovenskej reprezentácii. Rozhodol som sa pre tretiu možnosť, že skončím. Zavolal som pána prezidenta, nepovedal som mu dôvody. Hoci ma to strašne bolí, ale v danej chvíli som vyhodnotil, že pre futbal, to bude najlepšie rozhodnutie,“ priznal sa Ján Kozák.

 

Tresty za porušenie disciplíny

 

„V prípade, že hráči, ktorých Ján Kozák vymenoval ako previnilcov, budú aj v nasledujúcich nomináciách kvalifikačného cyklu slovenskej futbalovej reprezentácie, nedostanú odmeny. Financie budú presunuté na Nadáciu Slovenského futbalového zväzu a Nadáciu internacionálov.“ Odpovedal Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu, na otázku ohľadom sankcie za porušenie disciplíny.

 

Kedy sa dozvieme nové meno

 

„V pondelok zasadne mimoriadny Výkonný výbor, prerokujeme predložené návrhy na nového trénera národného tímu,“ dodal Ján Kováčik k otázkam na nového trénera Slovenska. Reakcia Jána Kozáka bola úprimná. „Načo nového trénera? Máme tam 5 rokov človeka (Tarkoviča),  ktorý pozná pomery, je odborník, máme ho vyskúšaného, načo hľadať niekoho iného a rozbiť to tam?“, prizvukoval Kozák. „Rešpektujem názor pána Kozáka, nie vždy sme však mali rovnaký názor,“ pripomenul v diskusii prezident SFZ.

Najväčšia pravdepodobnosť výhry podľa stávkových kancelárií patrí Pavlovi Hapalovi. Kurz na jeho víťazstvo na post trénera už vo štvrtok 18.10.2018  predstavoval zhruba 75%-nú šancu (1,30). Adrián Guľa, Štefan Tarkovič a Pavel Vrba sú v tomto súboji outsiderami. Kto je váš favorit?

 

V úvode celej tlačovej konferencie prišlo veľké poďakovanie od Jána Kováčika za päť a pol ročnú prácu, počas ktorej zaznamenal tréner Kozák najväčšie úspechy slovenského futbalu. Dotiahol ho na EURO 2016 do Francúzska a nechýbalo veľa k postupu do baráže MS 2018. Počas svojej pôsobnosti dostal Slovensko v rankingu FIFA na 14. miesto (aktuálne 26.)

 

Foto: Ján Kozák sa víta so Škrteľom a spol. Zdroj: tlačová konferencia SFZinstagram: sfzofficial