Sestry Schmiedlové. Kristína povzbudzuje staršiu Annu Karolínu. Zdroj: instagram: kristinaschmiedlova
Koniec tenisovej kariéry oznámila úspešná juniorka!
9. októbra 2018
Pozitívne emócie Dominiky Cibulkovej počas tenisového zápasu - Zdroj - instagram - domicibulkova
Prekvapenia od slovenských tenistiek pokračujú – Dominika Cibulková predčasne končí!
11. októbra 2018
Ukázať všetko

Doživotný zákaz pre tenisových umpire rozhodcov

Tenisový rozhodca na základnej čiare

 

Záverečná časť tenisovej sezóny 2018 je v plnom prúde. Po nedávno skončenom US Open sa kolotoče turnajov ATP aj WTA presúvajú zväčša do haly na ázijský a európsky kontinent. A práve juhovýchodnej Ázie sa týka zaujímavá informácia. Konkrétne rieši thajských tenisových umpire rozhodcov.

 

Trojica obvinených

 

V pondelok 8. októbra Tennis Integrity Unit – TIU (Jednotka tenisovej integrity) zverejnila trest pre troch thajských umpire rozhodcov. Anucha Tongplew, Apisit Promchai a Chitchai Srililai boli obvinení zo stávok na tenisové zápasy ITF a manipuláciu s výsledkami v oficiálnom systéme bodovania. Obvinenia sa týkali zápasov na turnajoch ITF v roku 2017.

Priznanie

 

Vo vyhlásení TIU je uvedené, že všetci spomenutí sa k svojej nekalej činnosti priznali. Prípad rozhodol nezávislý anti-korupčný vyšetrovateľ Charles Hollander. Opäť sa raz potvrdilo, že na biely šport stále striehnu nástrahy fixovania zápasov, dohôd medzi zúčastnenými pri tenisovom podujatí. A to aj v prípadoch, keď sa hráča manipulácia samotného zápasu a výsledku vôbec netýka.

 

Tresty

 

Doživotné zákazy činností sú platné s okamžitým účinkom. Týkajú sa nielen tenisu, ale všetkých športových podujatí a udalostí organizovaných alebo uznaných riadiacimi športovými orgánmi. Pripomeňme, že Jednotka tenisovej integrity TIU je iniciatívou Grand Slam Board, Medzinárodnou tenisovou federáciou ITF a takisto Asociáciou tenisových profesionálov ATP i ženskou tenisovou asociáciou WTA.

 

Kto je na vine

 

Podľa vyjadrení investigatívnych tenisových reportérov a ich vyjadrení pre BBC.com je veľa dôvodov domnievať sa, že tenisový svet hlavne v nižších kategóriách (ITF turnaje s dotáciou 10 000 USD) je manipulovaný. Prebojovať z úrovne ITF na turnaje ATP a WTA je veľmi zložité. Rozhodujú maličkosti. Konkurencia je široká a silná. Dôkazom je aj nedávne ukončenie tenisovej kariéry Kristíny Schmiedlovej, mladej talentovanej Slovenky. Z viac ako 3200 profesionálov takmer 500 z nich priznalo, že boli oslovení ponukou na manipuláciu zápasu. V rokoch 2009 až 2017 až 83 % upozornení na podozrivý zápas patrilo práve zápasu z mužského tenisu. mužského tenisu. Práve od  športových reportérov ako Joe Wilson počujeme kritiku súčasnej TIU za neflexibilné riešenie problému. Sezónu 2017 označili ako „match-fixing season“ a okrem iného žiadajú reorganizáciu a reformu anti-korupčného orgánu TIU.

Daniel-Koellerer-na-USopen2009

Foto: Daniel Koellerer v akcii na US Open 2009. Zdroj: tennis365

 

Podozriví nielen hráči

 

Aj keď k podozrivým občas pribudnú niektorí z nich. Systém pridelí podozrenie každému zo zúčastnených. Jedni sú pokutovaní za nespoluprácu ako svojho času Slovák Ivo Klec. Iných už na kurte neuvidíme, pretože dostali doživotný dištanc. Posledným známym hráčom s radikálnym zákazom činnosti je Rakúšan Daniel Koellerer. Dočasný dištanc alebo vysoké pokuty sa ušli aj hráčom ako Volandri, Trusendi, Jakupovič, Kryvonos … No ako vidieť z poslednej akcie TIU za dnešné manipulácie so zápasmi už nemusia byť zodpovední iba samotní hráči. Aj v kolotoči ITF, ATP i WTA je mnoho iných článkov i veľa novej ešte nevyladenej technológie.  Zdá sa, že za tým všetkým sa ukrýva večný boj medzi tenisovým „dobrom a zlom“.

Daniel Koellerer z Rakúska proti Juanovi Martinovi Del Potrovi z Argentíny v treťom kole US Open 2009. Zdroj: youtube