Slovensko
Zápas o kvalifikáciu! Rehabilituje sa Slovensko po výbuchu s Chorvátskom?
9. septembra 2019
Slovan - Trnava
Slovan verzus Trnava! Udržia belasí svoj priemer troch gólov na zápas?
14. septembra 2019
Ukázať všetko

Derby, na ktoré hokejové Slovensko čakalo 7 rokov: Košice verzus Slovan!

HC Košice

Sezónu slovenskej hokejovej extraligy otvorí derby, ktoré sa pod Tatrami neodohralo dlhých sedem rokov. Hokejové Slovensko sa opäť rozdelí na západ verzus východ – do košickej Steel arény zavíta Slovan Bratislava!

 

Tipuj slovenskú extraligu

 

Návrat po 7 rokoch aj so staronovými tvárami

 

Slovan po tom, ako oznámil, že končí v KHL, začal intenzívne pracovať na splnení licenčných podmienok nevyhnutných pre návrat do extraligy. Klub sa potreboval zbaviť viac ako miliónového (v eurách) dlhu voči bratislavskému magistrátu za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Okolo troch miliónov eur manažment belasých dlhoval hráčom a členom realizačného tímu na nevyplatených mzdách. Dokázal sa pred stanoveným termínom dohodnúť na splátkových kalendároch.

 

Samozrejme, Slovan bude v extralige pracovať s iným, podstatne nižším rozpočtom, než aký mal v KHL. Tomu zodpovedá aj zloženie kádra, ktorý sa budoval de facto nanovo. Do Bratislavy sa vracia niekoľko zaujímavých mien z radov bývalých hráčov, ako napríklad kanadský gólman a miláčik publika Barry Brust, dôrazný obranca Martin Štajnoch, skúsení útočníci a veľmi dobrí kamaráti Michel Miklík s Romanom Kukumbergom, tiež Marek Viedenský, Radovan Puliš či Milan Kytnár.

 

Novotvoriacemu sa tímu HC Slovan vonkoncom nevyšla letná príprava podľa predstáv. Zverenci trénera Romana Stantiena prehrali šesť z ôsmich stretnutí. Slovan dokázal poraziť len Pardubice (3:0) a Detvu (2:1). Prípravu zakončil tým najhorším možným spôsobom, keď rakúskemu Salzburgu podľahol hanebne 0:6. Slovan sa trápil najmä v ofenzíve, vo 8 zápasoch strelil dovedna len 14 gólov. Špecifickú príchuť bude mať súboj proti HC Košice pre generálneho manažéra Juraja Bakoša, ktorý túto funkciu vykonával pri tíme “oceliarov” dlhé roky (od 2004 do 2016).

 

Novozložený prvý útok Košíc v príprave budil strach

 

Košice v minulej sezóne prekvapujúco stroskotali už v 1. kole play off, nestačili na Poprad. Zmeny boli nevyhnutné. Na lavičku zasadol skúsený nemecký tréner Peter Draisaitl, otec hviezdneho útočníka Edmontonu Oilers Leona Draisaitla. Korekcie nastali aj v kádri. Práve do Slovana sa presunuli Habal, Šedivý, Petráš a Žitný. V Košiciach nepokračujú ani Sýkora, Dudáš, Klima, Šerbatov, Kafka, McDowell, Derljuk, Galamboš, Boltun, Hričina, Pretnar, Ignatuškin, Spilar či Lušňák. Najviac mrzí koniec Ladislava Nagya, ktorý po domácich MS ukončil aktívnu kariéru.

 

Manažment “oceliarov” sa snažil vyskladať tím, ktorý aj bez Nagya môže vstúpiť do sezóny s najvyššími ambíciami a dá zabudnúť na nevydarený posledný ročník a sklamanie s Popradom. Post brankára posilnil Andrej Košarišťan. Do obrany Košice angažovali Slovinca Juriho Repeho, Čecha Davida Ružičku či Vojtecha Zeleňáka. Ofenzívu doplnili Michal Chovan, Dávid Skokan, Pavel Klhufek, Juraj Majdan, Dalibor Bortňák, Branislav Rapáč, Martin Belluš či Juraj Bezúch.

 

Ako vidieť, zmien v kádri HC Košice bolo v lete tiež neúrekom. No “oceliarom” to sadlo podstatne lepšie ako Slovanu. Aspoň tak tomu nasvedčovali výkony v príprave. Košice vyhrali šesť z ôsmich stretnutí, dokonca dokázali poraziť účastníka KHL Admiral Vladivostok. Zverenci Petra Draisaitla ovládli Memoriál Zbyňka Kusého.

 

Draisaitlovi sa podarilo výborne poskladať prvý útok, ktorý bol v príprave veľmi úderný. Marcel Haščák odohral v príprave 6 stretnutí s bilanciou 10 gólov a 6 asistencií. Michal Chovan odohral tiež 6 zápasov, strelil 4 góly a pridal k nim 8 asistencií. Výborne sa javí aj ďalšia letná posila východniarov Juraj Majdan, ktorý v prípravnom období v 7 stretnutiach nazbieral 10 bodov (4+6). Proti Slovanu nastúpia Košice v nových dresoch.

Košice - nové dresy

 

Verdikt

 

Vzájomné zápasy v tomto prípade nemožno považovať za relevantné. Oba tímy majú v podstate úplne iné kádre ako v minulej sezóne, nových trénerov. Navyše Slovan sa do extraligy vracia po 7 rokoch a v tomto období nehrali proti sebe súťažné zápasy. Kádre oboch celkov vyzerajú na papieri kvalitne. Chémia v príprave lepšie fungovala v Košiciach, Slovanu sa vôbec nedarilo v ofenzíve. Košice hostili v máji hviezdami nabité MS, no Steel aréna a celé hokejové Slovensko sa určite má znovu na čo tešiť. Ak Slovan nadviaže na slabé výkony z prípravy, nemá najmenšiu šancu v Košiciach uspieť. DoubleStar Bet ponúka na víťazstvo “oceliarov” kurz v hodnote 1,78.

 

Nielen súboj Košice verzus Slovan, ale aj mnohé ďalšie môžeš v DoubleStar Bet naživo – nájdeš tu najširšiu ponuku LIVE stávok na Slovensku a bol by hriech ju nevyužiť.

foto: hckosice.sk, twitter HC Slovan Bratislava