Športové prenosy naživo
Športové prenosy naživo
23. novembra 2018
Najtipovanejšie zápasy Ligy majstrov
Najviac tipované zápasy Ligy majstrov
27. novembra 2018
Ukázať všetko

Davis Cup po druhýkrát pre Chorvátsko

Chorvátsko - víťaz Davis Cupu 2018

Chorvátsko - víťaz Davis Cupu 2018

 

Davis Cup 2018 vyvrcholil v záverečný novembrový víkend vo Francúzsku. Posledné veľké finále starého formátu obstarali domáci Francúzi proti Chorvátom. Miestom konania konečnej TOP akcie tenisovej sezóny 2018 bola od 23. novembra do 25. novembra Stade Pierre Mauroy v Lille.

 

Pravdepodobnosť výhry Chorvátska

 

Chorváti vstúpili do duelu dvoma víťazstvami na úvod. Borna Čorič a Marin Čilič nedovolili uhrať domácim hráčom Jeremymu Chardymu a Jo-Wilfried Tsongovi ani set. Po prvom dni sa tak z plnenia cieľa tešili zverenci chorvátskeho kapitána Zeljka Krajana.

 

Napĺňali predzápasovú pravdepodobnosť na víťaza Davis Cupu 2018. Jej vývoj do začiatku stretnutia stúpol z pôvodných 50% až takmer k 70%. Po piatkových dvojhrách boli šance na druhý titul pre balkánsky tím ešte vyšie.

 

Marin Čilič prijíma gratulácie po Davis Cupe

Marin Čilič po finále Davis Cupu 2018. Zdroj: Corinne Dubreuil a Paul Zimmer

 

Nezastaviteľný Marin Čilič

 

Sobotňajšia štvorhra prinavrátila domácim nádej na úspech. Domáci, finalisti nedávneho turnaja majstrov v Londýne 2018, Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert zdolali chorvátsky pár Ivan Dodig a Mate Pavič 3:1 na sety. Určite tak aspoň na chvíľu potešili  Yannicka Noaha, trénera Francúzov. Plná hala v Lille s takmer 25 000 divákmi sa dočkala aj záverečného dňa finále a domácim žila nádej na možný obrat.

 

Naposledy sa to vo finále Davis Cupu podarilo v roku 1939 Austrálii, keď otočila nepriaznivý vývoj proti domácim hráčom USA. O všetkom sa malo rozhodnúť v „katarínsku“ nedeľu 25. novembra 2018.

 

Marin Čilič predviedol v Lille neskutočnú fazónu. S J.W. Tsongom a s Lucasom Pouillem nestratil ani jediný raz svoj servis. Dokonca s Pouillem v nedeľu neponúkol súperovi ani jeden brejkbol. Aj preto sa po jeho výhre 7:6, 6:3, 6:3 zo šalátovej misy zaslúžene tešili Chorváti po víťazstve 3:1 na zápasy.

 

Najlepšie tri výmeny záverečného dňa finále v Davis Cupe 2018.

 

„Nie každý deň ste svetovým šampiónom. Pre nás sa sen stal skutočnosťou. Sme vášniví, vidíte to na našich tešiacich sa fanúšikoch. Cítim, že v Chorvátsku je to takisto neskutočné. Lucas (Pouille) začal veľmi dobre v prvom sete a iba jediný bod bol rozdielový. Potom som hral a servoval lepšie. Som veľmi hrdý na svoj výkon. Ja a Borna (Čorič) sme uhrali tri víťazné body, nestratili sme servis ani jedenkrát a to je výsledok toho, ako dobre sme hrali a aký level sme produkovali. Boli sme obaja vo veľkej forme v správny čas,“ povedal Marin Čilič bezprostredne po víťazstve tímu v Lille.

 

Davis Cup bol bodkou konca tenisovej sezóny 2018. Fanúšikovia veľkých turnajov ATP a WTA sa môžu tešiť na blížiacu sa novú sezónu 2019 a jej začiatok najmä v austrálskych tenisových stánkoch.

 

Davis Cupové repete po 13 rokoch

 

Chorvátski tenisti zopakovali triumf z roku 2005, keď v Bratislave zdolali Slovensko 3:2. V pamätnom finále nepomohli ani dva body Dominika Hrbatého proti chorvátskym esám Ljubičič, Ančič. Tím tvorený hráčmi Ljubičič, Ančič, Ivaniševič a Karlovič získal premiérový titul v Davis Cupe pre Chorvátsko. V rozhodujúcej dvojhre 4. decembra 2005 práve Mário Ančič vybojoval tretí chorvátsky bod proti Michalovi Mertiňákovi.

 

Slovensko v zložení Dominik Hrbatý, Karol Kučera, Michal Mertiňák a Karol Beck zaznamenalo doposiaľ najlepší Davis Cupový rezultát pre slovenský tenis.

 

Foto: Chorvátsko – víťaz Davis Cupu 2018. Zdroj: instagram marincilic