Alex Zverev a Novak Djokovič po finále ATP Finals 2018. Zdroj: instagram tennis.serbia
Tenisová sezóna ATP 2018 sa chýli ku koncu
19. novembra 2018
Slovensko bude chýbať na ME v basketbale
ME v basketbale po 12 rokoch bez Slovenska
23. novembra 2018
Ukázať všetko

Česká republika vs. Slovensko – v stávke je budúcnosť

Česká republika vs. Slovensko 19.11.2018

 

Posledný zápas futbalovej reprezentácie Slovenska je na programe 19. novembra 2018 v pražskom Edene. Aj keď sú šance oboch tímov na postup do A divízie stratené, hrá sa oveľa. Kto môže viac stratiť?

 

Sinobo Stadium v Prahe s kapacitou takmer 20 000 divákov bude svedkom niečoho špeciálneho, čo neprinesie žiaden záverečný zápas Ligy národov v ktorejkoľvek zo skupín.

 

Priateľská rivalita

 

25 rokov po rozpade Česko-slovenskej federatívnej republiky prichádza opäť chvíľa, kedy sa oba rozdelené štáty stretávajú v dôležitom futbalovom súboji. Zažije dnešná generácia reprezentantov čosi podobné ako tá z 24. augusta 1997? V kvalifikácii o postup na MS 1998 do Francúzska šlo vo vzájomnom zápase v Bratislave o udržanie si šancí na účasť.

 

Po góloch Šmicera, Jančulu a Majoroša Slovensko otočilo zápas. Pre 25 000 divákov na štadióne v Bratislave znamenal výsledok 2:1 viac ako len udržanie si, či stratu šancí na postup. Emócie zatienili góly, body i tabuľkové postavenie. Miešali sa v nich radosť, nostalgia, národná hrdosť a neposlednom rade rešpekt a úcta k súperovi. To všetko prinieslo prvé víťazstvo Slovenska s Českou republikou v ére samostatnosti.

 

 

 

25 rokov je aj približný priemerný vek oboch dnešných súperov. Ďalšia symbolika, ktorá svedčí tomuto stretnutiu. Všetci majú možnosť zažiť podobnú atmosféru, tentokrát v Českej republike. Určite si všetci z nich pamätajú nedávnu históriu a predposledné veľké kvalifikačné stretnutie a konfrontáciu s Českou republikou. V kvalifikácii na MS 2010 v Juhoafrickej republike dostali v roku 2009 domáci reprezentanti prvo-aprílový pozdrav od Slovákov v pomere 2:1. Aj vďaka nemu sme hrali na jedinom svetovom šampionáte v histórii Slovenska.

 

Hapal proti rodákom

 

Špecialitou bude zápas pre novozvoleného kouča slovenského tímu Pavla Hapala. Podarí sa mu rehabilitovať za prehru Slovenska spred mesiaca? Bude to jeho druhý duel na lavičke Slovenska, na ktorej vymenil Jána Kozáka. Ten abdikoval práve po zápase s Českou republikou (1:2) 14. Októbra 2018.

 

Hapalova premiéra pri slovenskom tíme dopadla na výbornú. Víťazstvo 4:1 s Ukrajinou, v piatok 16. novembra 2018 v Trnave, vyznieva ako skvelé nastavenie morálky a motivácie tímu pred omnoho dôležitejším zápasom v Prahe.

 

Exportný gól na 3:1 v podaní Adama Zreľáka v zápase s Ukrajinou 16.11.2018 v Trnave

 

Hapal je s trénerom Českej republiky, Jaroslavom Šilhavým, veľmi dobrý kamarát. „S Pavlom sme kamaráti, voláme si, vlastne by som s ním kľudne šiel na dovolenku,“ pousmial sa Šilhavý. „Ale nič mu nedarujem – čaká nás najdôležitejší zápas, aký sme od októbra odohrali.“ Doplnil tréner domácich pre denník idnes na tlačovke pred zápasom. Hapal je akousi spojkou pre oba štáty pred vyhecovaným duelom.

 

„Zaspievam si obe hymny a po zápase nech sa tešia Slováci“, potvrdil Hapal na tlačovej konferencii pred zápasom.

 

Kto stratí viac?

 

Z pohľadu štatistík, pozície a atraktivity v budúcnosti ide o veľa. Aj keď je Liga národov akousi náhradou za „nudný“ formát priateľských stretnutí, ide o viac ako len o peniaze. Česť, hrdosť a morálka sú samozrejmosťou. No pozícia č. 2 v skupine B1 Ligy národov UEFA zabezpečí atraktívnu skupinu aj v ďalšej edícii tejto súťaže v sezóne 2020/2021. Zároveň vylepší pozíciu pre žrebovanie kvalifikácie na EURO 2020, ktorá sa začne už v marci 2019.

 

Šance oboch tímov na postup sú preč. Druhé, „pokojné“ miesto v skupine B1 patrí zatiaľ Českej republike, ktorá aj v prípade remízy druhú udržiavaciu pozíciu obháji. No prípadná výhra Slovenska v Prahe zabezpečí „sokolom“ skok z tretej na druhú priečku, a automaticky tak pošlú domáceho suseda do C divízie. Aj pre tieto dôvody sľubuje zápas dramatické a vypäté okamihy.

 

Pozícia Slovenska z pohľadu motivácie a jednoznačnosti taktiky vyznieva jednoduchšie. Verme, že to chlapci na čele s Marekom Hamšíkom zvládnu a potvrdia skvelý výkon z piatkového zápasu proti Ukrajine.

 

Predpokladané zostavy

 

Česká republika

 

Vaclík – Gebre Selassie, Kalas, Čelůstka, Novák – Souček, Pavelka – Vydra, Dočkal, Jankto – Schick

 

Slovensko

 

Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko – Greguš – Rusnák, Kucka, Hamšík, Stoch – Nemec

 

Fanúšikovia futbalu a tipovania si prídu na svoje už 19. novembra 2018 od 20:45, aj s možnosťou využitia pestrej LIVE ponuky príležitostí v DoubleStar Bet.

 

Predzápasové kurzy

 

Kto je vašim favoritom? Naplnia Slováci takmer 30%-nú pravdepodobnosť na víťazstvo?

 

Česká republika vs. Slovensko

2,30  –  3,30  –  3,35

 

REGISTROVAŤ SA