dsbet obfz
Regionálny futbal pod záštitou DoubleStar Bet!
11. septembra 2018
Začína Liga majstrov 2018/2019
Všetko, čo potrebujete vedieť o Lige majstrov 2018/2019 – časť I.
14. septembra 2018
Ukázať všetko

6 faktov o novej víťazke US Open 2018

Naomi Osaka pri ceremoniále na US Open 2018 8.9.2018 (re-foto: https://www.self.com/story/naomi-osaka-the-2018-us-open-womens-singles-champion)

Naomi Osaka pri ceremoniále na US Open 2018 8.9.2018 (re-foto: https://www.self.com/story/naomi-osaka-the-2018-us-open-womens-singles-champion)

Dvadsaťročná Naomi Osaka nie je absolútnym prekvapením tohtoročného US Open. Tým je určite štvrťfinálová prehra Rogera Federera s Austrálčanom Johnom Millmanom od stavu 6:3, 5:3, 40:15 pri vlastnom servise. Každopádne fakt, akým spôsobom ovládla finále a čo všetko bolo jeho súčasťou, zostane nezabudnuteľné.

Prvá a jediná singlová Grand-slamová víťazka z Japonska

Rodáčka z malého mestečka v japonskej Osake je pravdepodobne posledným veľkým objavom prebiehajúcej tenisovej sezóny. Vo veku 20 rokov sa stala hrdinkou Japonska za čo zožala gratulácie aj od japonského premiéra Shinza Abeho. Titul v New Yorku ju katapultoval z devätnásteho na siedme miesto rebríčka WTA Tour. Je to doposiaľ jej kariérne maximum s vysokým predpokladom na jeho vylepšenie. Začiatkom roka angažovala do trénerských služieb Saschu Bajina, čo aspoň do dnešného dňa prinieslo očakávaný výsledok.

Nie je žiadnou neznámou pre tenisový okruh WTA Pro

Naomi Osaka sa stala pro tenistkou už 2013, vo svojich pätnástich rokoch.  Päť rokov na to dosiahla na triumf pre tenisových šampiónov na jednom z Grand – slamov. Už v roku 2016 získala od ženskej tenisovej asociácie WTA ocenenie navrátilec roka. Po vynechanej sezóne 2015 dokázala preniknúť do tretieho kola na Australian Open, French Open a takisto na US Open. Vylepšila si pozíciu v rankingu o 163 miest. Z 203. na 40. miesto na konci sezóny 2016. Aj v práve prebiehajúcej sezóne sa už zaskvela víťazstvom na marcovom Indian Wells. Turnaj je mnohými radený medzi TOP 5 Major turnajov v počas kalendárneho roka.

Písala školskú reportáž o Serene, túžila po finále s ňou

Keď Serena Williams vyhrala svoj prvý US Open v roku 1999, Naomi, narodená 16. októbra 1997 ešte nedovŕšila svoje 2 roky. Tenisový rast však u nej nezačal doma v Japonsku. Jej rodičia emigrovali do USA, keď mala Naomi 3 roky. Následne vyrastala v New Yorku a neskôr v Boca Raton na Floride. Odjakživa snívala, že si so Serenou zahrá v Grand – slamovom finále. Podľa The Wall Street Journal v tretej triede písala referát o svojom najväčšom idole. A práve po zdolaní Madison Keys v semifinále vedela, že prichádza deň, keď bude svoj sen žiť naozaj a naplno. „Je to skutočne bláznivé,“ hovorí pre BBC a dodáva: „rastiete a sledujete svoje idoly, vždy snívate,  že jedného dňa budete v ich pozícii.“ A práve finále jej túto vysnenú realitu doprialo.

Naomi Osaka už ako idol

Naomi Osaka už ako idol (zdroj: instagram: naomiosakatennis)

Čo Naomi ukľudnilo pred finále?

Pred sobotňajším zápasom bola celý deň nervózna a nepríjemná, podľa spravodajcov BBC. „Bola som tak vystresovaná, že som stále volala svojej sestre Mari (tiež tenistke) a povedala mi, že mám na zápas myslieť ako na každý iný. Tak som na ňu zakričala, či je blázon? Veď to je predsa finále Grand Slamu“. Keďže Mari bola v čase finále v Paríži a nemohla prísť podporiť Naomi, snažila sa ju ukľudniť pohľadom na rozmanité croissanty a bagety. „Ozaj ma to upokojilo,“ dodáva Osaka.

Ukľudňujúci pohľad na francúzske pečivo

Pochvala za pokorné vyjadrenia

Finále skončilo po nezvyčajných vložkách od Sereny Williams i umpire rozhodcu Carlosa Ramosa za necelých 80 minút v prospech mladej Japonky. Aj preto sa záverečného vyhlasovania zmocnili emócie, ktoré mali dvojaký charakter. No piskot, ktorý prichádzal od nahnevaných domácich fanúšikov istotne nepatril iba práve hovoriacej Naomi. Vyznel nepríjemne, no Osaka počas horúceho sobotného večera otočila pohľad k Serene a dokázala nefalšovane a pokorne svoju reč predniesť. „Viem, že všetci ste fandili Serene a je mi ľúto, že to musí skončiť takto. Chcela som len poďakovať za sledovanie zápasu,“ dodala Naomi.

Naomi a Serena počas emotívneho ceremoniálu Naomi a Serena počas emotívneho ceremoniálu foto: (http://time.com/5391054/serena-williams-us-open-athlete-reaction)

Naomi a Serena počas emotívneho ceremoniálu foto: (http://time.com/5391054/serena-williams-us-open-athlete-reaction)

Čo spraví s výhrou?

Svoju skromnosť netají ani pri odpovedi na otázku, čo spraví s výhrou, ktorá predstavuje 3,8 milióna dolárov. Ide o viac ako polovicu doterajších prize money, ktoré počas kariéry Naomi zarobila. Na tlačovke odpovedala: „Nie som ten typ, ktorý utráca peniaze na seba. Ja som šťastná, ak je moja rodina šťastná. Takže, ak vidím moju sestru … je to pre mňa najväčší darček.“

foto: instagram: naomiosakatennis