6 rád ako sa vyhnúť chybám pri stávkach na hokej
6 rád ako sa vyhnúť chybám pri stávkach na hokej
2. októbra 2018
Sestry Schmiedlové. Kristína povzbudzuje staršiu Annu Karolínu. Zdroj: instagram: kristinaschmiedlova
Koniec tenisovej kariéry oznámila úspešná juniorka!
9. októbra 2018
Ukázať všetko

5+ zaujímavostí o štartujúcej NHL

5-zaujimavosti-o-startujucej-NHL

 

Nový ročník najlepšej hokejovej súťaže na svete je rozbehnutý. Sezóna 2018/2019 píše už svoj 102. ročník. V sezóne odohrá každý z 31 tímov 82 zápasov základnej časti. Vrcholom začínajúcej edície bude boj o Stanley Cup 2019. Posledný možný zápas je naplánovaný na 6. apríl 2019.

 

Sezóna plná prekvapení?

 

Ani tento rok nechýbajú prestížne sprievodné akcie pod záštitou NHL. Ukončená pre-season má za sebou aj účinkovanie v Číne v podobe dvojzápasu Boston Bruins a Clagary Flames.  Známe Global Series vo Fínsku a Švédsku, zápasy v Berne a Kolíne, Winter Classic v Bridgestone medzi Bruins a Blackhawks na Nový rok a populárny zápas All-Star v SAP Center v San Jose 25. – 26. januára 2019. To všetko čaká v novej sezóne fanúšikov prestížnej hokejovej ligy.

 

Favoriti 2018/2019

 

Obhajcovia titulu s Alexom Ovečkinom patria k TOP 10 favoritom na zisk Stanley Cupu. No viac sa v tejto sezóne verí Torontu Maple Leafs, Tampe Bay Lightnings, Nashville Predators, Pittsburghu Penguins, či Boston Bruins. Koho vidíte na konci sezóny v oslavnom móde vy? Ak si radi vsadíte, vyhnite sa niektorým chybám, ktoré striehnu pri stávkach na hokej.

 

Malé zmeny

 

Novinkou v novej sezóne je návrat RETRO dresov, ako tretej alternatívy každého z tímov. Ďalšou je fakt, že pod dvojcentimetrovou vrstvou ľadu sa objaví reklama. Švédsky obranca Rasmus Dahlin ako jednotka draftu je posilou Buffala Sabres a má pomôcť k lepšej sezóne „šablí“. Prekonať minuloročnú mizériu so 62 bodmi v základnej časti by po celkovom posilnení kádra nemal byť problém. Pravidlá stávok na hokej nájdete v ľavom menu na hlavnej stránke DoubleStar Bet.

 

Vedeli ste, že …

 

Cena Stanley Cupu

Bola na začiatku NHL bezmála 50 dolárov? Lord Stanley ho priniesol do Kanady pre najlepší tamojší klub ešte v roku 1892. Jeho hodnota bola v prepočte na dnešnú dobu 1100 dolárov. A dnes? Bez ohľadu na mini verziu pohára, prstene pre celý víťazný tím a cestovné náklady po sezóne prevyšuje 650 000 amerických dolárov.

 

Dva ročníky bez víťaza

Určite si pamätáte na lock-out , kvôli ktorému sezóna 2004/2005 nemala víťaza. Dôvodom boli problémy s peňažnými stropmi. No 1. apríla 1919 bola dôvodom nedohrania finálovej série medzi Montrealom a Seattlom chrípka u oboch tímov. Na jej následky o pár dní neskôr zomrel Joe Hall a preto sa kvôli tejto situácii spojenej s vážnou chrípkou Stanley Cup neudeľoval. Bude tento ročník bezproblémový?

 

Prvý, prvá, prvé

 

 • Bobby Orr bol prvým hráčom, ktorý podpísal miliónový konkrakt. Na 5 rokov sa upísal Boston Bruins a jeho ročný zárobok bol 200 000 dolárov. Koľko by to bolo dnes?
 • Na jediný z 15 gólov v podaní Dava Ritchiehral sa nezabudne. Počas svojich siedmich sezón v NHL bol práve jeho prvý gól úvodným v celej NHL v roku 1917. Strelil ho Torontu v drese Montrealu.
 • O legende Mariovi Lemieuxovi sa vie, že strelil svoj prvý gól v NHL pri prvom striedaní a pri prvej strele na cieľ. To, že pri ňom obral o puk slávneho Raya Bourquea tiež veľa ľudí vie. No to, že Dave Christian strelil svoj prvý gól v NHL za prvých 7 sekúnd pôsobenia v prestížnej lige už veľa ľudí nevie. Navyše bol členom tímu USA pri legendárnom „Miracle on Ice“ na zimnej olympiáde v 1980.

 

Záverečná minúta „Miracle on ice“ na zimnej olympiáde v Lake Placid 1980. 22.2.1980 USSR – USA (3:4)  Zdroj: youtube

 

 • Maska Clinta Benedicta bola prvá použitá v NHL. Písal sa rok 1930 a montrealský brankár ju v drese Maroons použil v piatich zápasoch.
 • Sezóna 1934/1935 bola inovatívna práve zavedením trestného strieľania. Dôvody boli presne také ako dnes, no ich realizácia bola úplne iná. Veď posúďte sami. Vo vzdialenosti 11,5 metra od bránkoviska bol kruh v priemere 3 metrov. Práve z neho sa strieľalo na bránku aj s brankárom. A výsledok? Brankári boli samozrejme úspešní v pomere 25:4 z prvých 29 trestných strieľaní.

 

Špekulant, či génius

 

Hokejový tréner Roger Paul Neilson počas svojej trénerskej kariéry 1977-2002 postaral o neuveriteľný „koučing“ hneď dvakrát.

 

 • Trik 1 – Vyhrávate minútu pre koncom stretnutia o gól, no musíte prečkať až do konca oslabenie o dvoch hráčov. Pravidlo hovorí, že v takomto oslabení nemôžete mať na ľade menej ako troch hráčov. Čo tak poslať každých pár sekúnd na ľad hráča aj s rizikom ďalšieho trestu s cieľom kúskovať zápas až do konca? Takto si v reálnom zápase pomohol práve Neilson. Hneď po zápase vedenie NHL prijalo opatrenie, že po dvoch po sebe nasledujúcich trestoch za príliš veľa hráčov na ľade, prichádza na rad samostatný nájazd, resp. trestné strieľanie.
 • Trik 2 – Prehrávate o gól a čaká vás záverečná powerplay. Brankár musí podľa pravidiel opustiť plochu výmenou za hráča do poľa. Ale žiadne pravidlo nezakazuje nechať brankársku hokejku pozdĺž bránkovej čiary, aby sa znížila úspešnosť pri strele na prázdnu bránu z veľkej diaľky. Neuveriteľné, čo všetko si počas vypätých záverov zápasov Neilson dovolil. Skutočne sa v pravidlách vyžíval.

 

Neprekonateľní

 

 • Keď Wayne Gretzky ukončoval kariéru v roku 1999 bol držiteľom 61 štatistických rekordov celej NHL. Po necelých 20 rokoch je prekonaná iba dvojica z nich. 15 asistencií v predĺžení a 12 asistencií v All-Star zápasoch.
 • Keď Scotty Bowman utrpel zranenie hlavy v juniorskej hokejovej lige po zásahu hokejkou od Jeana Guya Talbota, vyzeralo to zle. No myslíte si, že by sa presadil ako hráč viac, keď ako tréner zaznamenal 9 víťazstiev Stanley Cupu z 13 finálových účastí?
 • Mario Lemieux je ďalší do partie, ktorého v jednej štatistike už nik neprekoná. Dať v jedinom zápase gól v oslabení, gól v presilovke, gól pri hre 5 na 5, gól do prázdnej bránky a gól z trestného strieľania je nepochybne unikát. Možno ho iba dorovnať.

 

„Tučniak“ Mario Lemieux a jeho 5 rôznorodých gólov proti New Jersey 31.12.1988. Zdroj: youtube

 

 • Slovenský rodák Stan Mikita zas vynikol iným rekordom. Hetrik Gordieho Howea (gól, asistencia, bitka) patril k jeho špecialitám. Až 22 hetrikov zaznamenal počas svojej úspešnej kariéry. To, že bol aj majiteľom dvoch trofejí Lady Byng za najslušnejšieho hráča hovorí, akú ikonu na ľade predstavoval. Hneď v úvode NHL si tím Chicago Blackhawks uctil svoju legendu a jeho nedávny odchod do hokejového neba 7.8.2018 v zápase s Torontom Maple Leafs. Zápas mal exhibičný výsledok a po výsledku 6:7 po predĺžení sa radoval aj slovenský reprezentant Martin Marinčin v drese Toronta.