Náhradný brankár a člen tímu na striedačke v hokejovom zápase HC Slovan Bratislava.
Posledný trip HC Slovan Bratislava plný prekvapení
22. februára 2019
Fanúšikovia na MS v ľadovom hokeji.
Posledná fáza kúpy lístkov na zápasy MS v hokeji
25. februára 2019
Ukázať všetko

24 nových víťazov predstaví noc Oskarov

Oskarová nedeľa 2019 v ponuke DoubleStar Bet.

 

Ocenenia 91. Oskara prevezmú v noci z nedele na pondelok 25. februára 2019 kandidáti v 24 kategóriách. Kto je najväčší favorit a ako sa jedna z najsledovanejších udalostí roka správa z pohľadu stávkovania?

Kto získa najviac Oskarov 2019 – nominácie

K najúspešnejším snímkam patrí čiernobiely film z obdobia 70. rokov z Mexika od režiséra Alfonsa Cuaróna. Nasleduje komediálna Favoritka z dielne Gréka Jorgosa Lanthimosa odohrávajúca sa v 18. storočí v čase vlády prvej kráľovnej zjednotenej Británie. Oba filmy získali 10 nominácií. Iba o dve menej ich má na konte životopisný film z produkcie Bradleyho Coopera Zrodila sa hviezda. V hlavnej úlohe s Lady Gada je to ďalší zo série remakov z roku 1937, v ktorých si zahrala v 1976 aj Barbra Streisand. Kompletný zoznam favoritov v kurzovej ponuke DoubleStar Bet nájdete v špeciáloch na prvom mieste.

Tipuj Oskarov!

Spestrite si sledovanie ocenení americkej filmovej akadémie (Academy Awards) tiketom na svojich favoritov a okoreňte si dlhotrvajúci galavečer z hollywoodského Dolby Theater. Ak sa chystáte na priamy prenos kvalitným poobedným spánkom, pozrite si kompletnú ponuku nominácií a ich šance na víťazstvo.

Ostro sledované herečky a herci

Top favoritom v nominácii hercov je predstaviteľ Fredyho Mercuryho v Bohemian Rhapsody Rami Malek. U žien sa bude snažiť Glenn Close zo snímky Manželka premeniť už šiestu nomináciu na svojho prvého Oskara. Pripomína tak nedávne dlhoročné snaženie Leonarda di Capria a jeho zisk Oskara po niekoľkých neúspešných pokusoch.

Oskar vs. športové stávky

Prečo sa stávky na Oskara líšia od športových stávok? Pri športových stávkach sú stávkujúci zvyknutí na stávkovanie na trhoch s obrovským množstvom neúplných informácií hlavne vo forme skutočného priebehu hry alebo zápasu. Nedajú sa s úplnou istotou predvídať a existuje pri nich obrovský počet náhodných elementov. Aj tie sú zohľadnené v kurze. Vopred vieme, kto hrá, tímovú motiváciu, stav zranení u hráčov a mnoho ďalších faktorov, ktoré nám pomôžu odhadnúť pravdepodobnosť výsledkov. Aj keď existuje veľa ukazovateľov, na ktorých sa zakladajú predikcie, predpovede jednoducho nie sú také dobré ako už známy výsledok.

Víťazi Oskarov (známych aj ako akademické ceny) sú známe ešte predtým, ako sú oznámené. Prečo teda existuje ponuka, pokiaľ ide o stávky na Oskara?

Kurzy a pravdepodobnosti na burzách sa líšia od športových trhov tým, že výsledky sú založené na vopred určených informáciách. Voliči predkladajú svoje hlasy dlho predtým, ako sa prezentujú skutočné ocenenia (24. februára 2019). Trhy boli otvorené hneď ako boli nominácie oznámené 22. januára a zostanú otvorené až do slávnostného odovzdávania cien. Rozhodujúce hlasy sú skutočne zhromaždené takmer týždeň pred udalosťou.

Tipujúci tak majú približne mesiac na to, aby sa pozreli na súťažiacich, zhromaždili čo najviac informácií a vyskúšali analyzovať aktuálny rok v porovnaní s historickým priebehom. Tie pomôžu pri informovaní o potenciálnych stávkach. Samozrejme ide o hru mačky s myšou a o preteky na trhu, kde existuje mnoho tipérov, zaoberajúcich sa práve touto oblasťou. Iba na niektorých z nich čaká odmena v podobe výhry. Faktorom úspechu je vždy čas, dostať sa k informáciám skôr, ako sa na trhu kurzy upravia, pretože to stihne niekto iný.

Ako získať, čo najlepšie informácie?

Faktom je, že aj za posledné roky sa kurzy na obľúbené kategórie bežne znižujú až do času, keď sa blíži ceremónia. Najnižšie kurzy sa zvyknú skrývať práve pre najlepší obraz, najlepšieho herca a najlepšiu herečku. Ale boli sme svedkami aj vyrovnaných kurzov, ktoré v priebehu približovania sa galavečera rapídne menili. Za všetky spomeňme minuloročné Oskary a veľký príbeh z roku 2018 s bojom o najlepší obraz medzi Three Billboards outside Ebbing, Missouri a The Water Form. V závere sa sa ozvala aj snímka Get Out, ktorá mala byť čiernym koňom nominácie.

Ktorá organizácia má najvyššiu mieru úspešnosti predpovedí?

Ešte mesiac pred začiatkom ceremónie existuje veľa informácií, ktoré môžu tipujúci použiť na to, aby zúžili svoje možnosti pre prípadného víťaza. Slávnostné odovzdávanie cien je časovo rozdielne od iných organizácií. Ocenenia Golden Globes – Zlaté glóbusy, Critics Choice – Výber kritikov a Screen Actors Guild (SAG) sa ukázali ako obzvlášť odborné, pričom ich názor sa často prekrýva s akadémiou.

Kumulatívne sa tieto tri organizácie kombinujú, aby presne predpovedali víťazov v kategórii herec s úspešnosťou až 70%. Zatiaľ čo glóbusy a kritici správne predpovedajú Cenu za najlepší obraz vo viac ako 60%. Stojí za zmienku, že SAG je oveľa menej presná pri Najlepšom obraze, pretože uprednostňuje menej technické aspekty filmu.

Kritici sú obzvlášť obozretní pri výbere najlepšieho režiséra, pričom 18 z 24 ich výberu napokon získava aj Oskara (75% úspešnosť).

Ocenenia pred nocou Oskarov

Ceny kritikov boli vyhlásené 14. januára, keď vyzdvihli snímku Roma a hercov Christiana Balea a Glenn Close spolu s Lady Gaga za najlepší herecký výkon.

Víťazi Zlatých glóbusov boli ohlásení 6. januára s Ramim Malekom a Glenn Close, ktorí získali významné individuálne ocenenia (práve oni lídujú Oskarovým predpovediam). Bohemian Rhapsody (jeden z outsiderov v súťaži Best Picture – Najlepší film pre tento rok) získal ocenenie Best Motion Picture.

Najnovšie ocenenia, ktoré usporiadal tím Screen Actors Guild, boli 27. januára s Rami Malek (Najlepší mužský herec) a Glenn Close (najlepšia herečka) opäť vyhrali a Black Panther získal cenu za výnimočný výkon za Najlepší obrázok.

Posledným kľúčom k sledovaniu vývoja kurzov na Oskara je publicita a preferencia pred odovzdávaním. Je to ľudské, že verejnosť chce vyjadriť názory a získať odborné postavenie prostredníctvom ich prejavu. Naopak hollywoodská komunita je úzko zviazaná a jej členovia majú prístup k množstvu informácií, ktoré sa môžu ukázať ako užitočné.

Jedným z príkladov, kde bol tento fenomén viditeľný bol Oskar 2015 a súboj Birdmana (najlepší obraz) a Alejandro Gonzalez Inarritu (najlepší režisér) a Boyhood. Zatiaľ čo Birdman vynechal ocenenia Golden Globes a Critics Choice Awards, bolo dostatok diskusií o filme na to, aby sa premietol do víťazstva nad predpokladaným víťazom Boyhood.

REGISTROVAŤ SA

Do vyhlásenia výsledkov zostáva niekoľko hodín a my vám ponúkame aktuálnu situáciu v 22 nomináciách. Stavte si na svojich filmových favoritov a razom sa noc plná Oskarov zatraktívni aj u vás.

Foto: Oskarová nedeľa v ponuke DoubleStar Bet, zdroj: facebook